Peter Kus

Co je to polarizační filtr CPL?

Nejlepší odpověď
Emefej

Zkratka CPL u tohoto polarizačního filtru znamená, že jde o cirkulární filtr. Rozdíl mezi lineárním cirkulárním filtrem je v odkazu.

Zdroj: http://www.pa­ladix.cz/clan­ky/polarizacni-filtry-linearni-nebo-cirkularni.html

Další odpovědi
gecco

Kruhově polarizovaný filtr…
Používá se k odstranění odlesků na objektu (vhodným natočení dvou filtrů odlesky potlačíš).

Lamalam

CPL – kruhový polarizační filtr odfiltrovává polarizované světlo. Používá se nejenom k odstranění odlesků z nekovových ploch (sklo, voda, lakovaný nábytek apod.), ale v krajinářské fotografii slouží zejména ke ztmavení oblohy a tím ke zvýraznění mraků. Současně trochu projasňuje vzdálené obzory a tím zvýrazňuje barvy. Efekt je různě výrazný podle natočení filtru a podle polohy slunce vůči fotografovi.