Avatar uživatele
Zlatý

Co je to podíl v družstvu-družstevní byt?

Byt je v družstvu a dotyčný byt nekoupil a platí nájem bytovému družstvu. V rámci oddlužení insolvenční soud rozhodl o prodeji majetkové podstaty-podílu.
Pokud vím, tak dotyčný měl možnost dříve byt koupit, ale nekoupil jej. Podle insolvenčního správce je cena bytu v dané lokalitě cca 700.000,-Kč, což stačí na pokrytí dluhů.
Pokud tedy dotyčný není vlastníkem bytu a platí nájem, jak je možné tento byt prodat a tím smazat dluhy?
Pokud by byl někdo ochotný poradit blíže v této věci, tak je možnost i vnitřní pošty. Děkuji.
Jinak mi to hlava nebere, prodají co není moje a tím je dluh smáznutý?
To si potom můžu zažádat o oddlužení taky a prodají váš (ne můj) byt a já mám klid. Fakt nechápu.
Doplňuji:
Takže to prodají to právo a vystěhují ho?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Prodává se právo na užívání družstevního bytu. Kromě práva užívat byt (nebytový prostor) má člen družstva - nájemce i osoby, které s ním bydlí, právo užívat společné prostory a zařízení domu a využívat služby, jejichž poskytování je spojeno s užíváním bytu.

Doplňuji:
Odpověď na doplnění: Ano. Je to tak.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Dotyčný je vlastníkem družstevního podílu, což je podíl na družstvu odpovídající velikosti bytu, který je z titulu vlastnictví podílu oprávněn užívat. Družstevní dům zpravidla ani není rozdělen na jednotlivé byty, v KN je zapsán pouze celý dům, takže prodej jednoho bytu není ani realizovatelný. Insolvenční správce však může prodat družstevní podíl, jehož tržní cena pravděpodobně odpovídá částce, kterou uvádíte. Prodejem družstevního podílu zanikne také užívací právo k bytu. Pokud dotyčný měl dříve možnost byt koupit do OV, znamená to, že družstvo již vložilo do KN prohlášení vlastníka, na základě kterého došlo k rozdělení domu na jednotlivé byty a také k jejich zapsání. Vlastníci, kteří odkoupili byty do OV je mají zapsané na svých LV a s družstvem už mají společné jen to, že vykonává správu domu. Byty, které nikdo nekoupil do OV jsou nadále ve vlastnictví družstva a platí pro ně vše, co jsem napsal na začátku.


Avatar uživatele
Zlatý

Vystěhování není většinou tak jednoduché.
Měli by zajistit bydlení ve stejné kategorii a nájemníci musí souhlasit.
Mám známé, kteří nabízeli několik let nájemníkům různé byty, nikdy se žádný nelíbil, nakonec dům, který získali v restituci a bydleli v něm také, prodali a odstěhovali se.


Avatar uživatele
Zlatý

Jestli tomu rozumím, tak družstvo nadělalo dluhy, které teď bude splácet byty. Jestli je dotyčný členem družstva, má na tomto dluhu podíl, který má možnost splatit buď odevzdáním bytu nebo penězi a v tom případě zůstane byt v majetku družstva. Otázkou je cena. Jestli je to tržní cena, za kterou si může koupit byt do osobního vlastnictví, tak by bylo výhodnější byt odevzdat, protože špatné hospodaření družstva se může opakovat.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2163
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 928
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 399

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.