Zepple

Co je to pluton?

magma pod zemí, že? Jenže jaké je? Již vychladlé a tuhé nebo tekuté a žhavé?

Nejlepší odpověď
Mili @

Název těleso obdrželo od římského pojmenování boha podzemí Plúta. Těleso je tvořeno převážně kyselým magmatem, které je zastoupeno granity. Spodní ohraničení plutonu není většinou známo a šířkově mohou plutony zabírat území od kilometrů až po tisíce kilometrů. Mohou se vykytovat v celé škále tvarů závislých na hornině, do níž se magma vlévá. Následkem výlevu žhavého magmatu vzniká v okolí plutonu pásmo natavených a částečně přeměněných hornin tzv. kontaktní dvůr či kontaktní lem (literatura v tomto případě zná obě pojmenování).
Vlivem eroze a denudace se pluton obnažuje a vystupuje na zemský povrch. Protože má větší odolnost vůči erozním vlivům, je v krajině zachován jeho ráz a stává se kuriozní dominantou okolí. V některých případech se začne část plutonu odlupovat po blocích ve tvaru desek. V tom případě mluvíme o exfoliačním dómu.
viz. GOOGLE

Další odpovědi
rynek878

jen dodám,že to je zde:

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Plu­ton