hanulka11

Co je to perutýn ?

Kde se vyskytuje a čím se vyznačuje-co je pro něj typické?

Nejlepší odpověď
iceT

Krásná,ale jedovatá mořská ryba.

http://www.na­turfoto.cz/pe­rutyn-ohnivy-fotografie-9757.html

Další odpovědi
panenka

Perutýn ohnivý je jedovatá dravá ryba. Pochází z čeledi ropušnicovitých. Také se mu někdy říká rohatka jedovatá, což ale není tak známé jako jeho typické jméno. Tento druh ryby se vyskytuje v Indickém a Tichém oceánu, avšak spíše v mělkých vodách či na korálových útesech. Také ho je možno spatřit v Rudém moři a ve východním Středomoří. Žije v teplých tropických vodách v hloubce 50 metrů. Během dne je perutýn schovaný ve skalních dutinách nebo v jiných úkrytech, které jsou pro něj vhodné. Jeho jed není pro člověka smrtelný, ale léčba po jeho kousnutí bývá dlouhodobá. Jeho typickou vlastností je, že pokud není nijak vyprovokován, nezaútočí. Na člověka by zaútočil v případě, že by se cítil nějak ohrožen. Dravec je samostatný a také silně teritoriální. Své území si perutýn vždy uchrání před každým živočichem, jestliže však protivník není zahnán, perutýn použije jed. Samečci jsou více agresivní než samice. Perutýn je jasně rudé barvy s bílými pruhy, barva slouží k maskování i jako výstraha o tom, že je jedovatý. Jeho délka dosahuje maximálně 30 cm a váha maximálně 1,2 kg. Perutýn, jehož tělo je vybaveno ploutevními paprsky s jedem, žije až deset let. Díky zmiňovaným paprskům vám ryba přijde větší, než ve skutečnosti je.

Jed je vylučován z jedových žláz, které se nachází na koncích hřbetní, břišní a řitní ploutve. Na těle dravce je celkem 17 či 18 těchto žlázek. Bolesti, které způsobí kousnutí perutýna, jsou nejsilnější během první hodiny a půl. Člověk se může potit a také může mít po vniknutí jedu do těla problémy s dýcháním. První, jak zraněnému člověku pomoci je položit ho do vody o teplotě 45°C a čekat do příjezdu lékaře. Následně musí zraněný užívat antibiotika či analgetika. Perutýn ohnivý se živí malými rybami, korýši, krevetami a kraby nacházejících se v oblasti korálových útesů. Perutýn se k rybě pomalu blíží, jakmile je rybě blízko, otevře tlamu, do níž nasaje vodu, která je pak vyloučena, zároveň s kořistí, ta zůstává uvnitř těla. Dospělý dravec potřebuje denně 14,6 gramů potravy, mláďata kolem 5 – 13 gramy. Jestliže perutýn ohnivý narazí na mláďata stejného druhu, také je pohltí jako svou kořist. Jelikož je perutýn samostatná ryba, do společenství vyráží pouze za účelem rozmnožování. Při rozmnožování vytvoří jeden sameček skupinu s 3 až 8 samičkami. Během reprodukce, což je doba rozmnožování, mění sameček svoji barvu, tmavne a samička naopak bledne. K pohlavnímu aktu mezi samečkem a samičkou dojde blízko mořské hladiny. Samička následně vypouští do vody dva svazy, které se rozdělí na více částí s několika tisíci vajíčky. Během 36 hodin vznikne larva a po 4 dnech larva může plavat a přijímat potravu.

Perutýn ohnivý je vyhlášenou pochoutkou, ale během jeho přípravy je nutné odstranit jedové žlázky, s čímž musí mít kuchaři velkou zkušenost a také mít znalosti ohledně této ryby. Také je možno perutýna vidět v mořských akváriích, kolem nichž procházíte třeba v nějakých luxusních obchodech. Ryba se rychle novému prostředí přizpůsobí, což je velkou výhodou. V dnešní době není perutýn ohnivý chráněný, tudíž ji loví hodně rybářů, ale jelikož se ničí korálové útesy, kde dravci pobývají, bude jejich počet sestupovat. Jestliže je ryba v zajetí, chovatelé ji živí rybím masem, mraženými mořskými produkty, které se však před jejich podáním musí rozmrazit. Ryby se také naučí přijímat potravu z pinzety a můžou se krmit i sladkovodními malými rybkami.

Zdroj: http://zabaci­.cz/fauna-a-flora/97-perutyn-ohnivy.html