Co je to paradoxní embolisace

Doktor mi napsal Bude zvažována operace ASD(??)/prevence paradoxní embolisace(???) Může mi někdo vysvětlit tyto dva pojmy?

Nejlepší odpověď
anonym

.. absolutně mimo můj obor, ale přesto alespoň pomohu hledat v dostupných materiálech než a pokud se najde rádce povolanější, protože najít se toho dá opravdu dost:

1/ v českých skromných materiálech hledáme pomocí www.google.com
2/ v bohatších zahraničních materiálech pak hledáme na stejné adrese (avšak po klepnutí na odkaz „jazykové nástroje“ napravo od pole vyhledávání)

ASD

citace: „ASD je defekt síňového septa, je jednou z mála vrozených srdečních vad …“
http://www.wi­kiskripta.eu/in­dex.php/Defek­t_septa_s%C3%AD­n%C3%AD

paradoxni embolizace

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&lan­gpair=en|cs&u=http://­en.wikipedia.or­g/wiki/Parado­xical_embolis­m&prev=/transla­te_s%3Fhl%3Dcs%26q%3Dpa­radoxn%25C3%25AD%­2Bembolizace%26sl%3Dcs­%26tl%3Den

bohužel je to strojový a tedy nepřesný překlad

Další odpovědi
Lucimia

Jedná se skutečně o defekt septa atria (síně) – ADS. Nevím přesně vše o tomto defektu, ale pravděpodobně je tu riziko „ucpání“ cévky v těle (nejčastěji v plicích, srdci), tudíž operace je nejspíše nezbytná.
Jinak nerozumím, proč vám to lékař nevysvětlil?

ValkyraR

Souhlasím.....Proč Vám lékař nesdělil,co s Vámi mají v plánu a co je podle nich nezbytné?Jednoz­načné pochybení.Lékař je tady od toho,aby Vás informoval o Vašem zdravotním stavu.Ovšem nejste první,kdo si na nesrozumitelnost diagnóz stěžuje.já s otcem jsme je překládali celé rodině.Zase na druhou stranu,pokud tomu nerozumíte,máte se zeptat o co jde a měla by jste dostat erudovanou a srozumitelnou odpověď!Od toho tam jsou!

vyneve

ASD-defekt septa. vcelu časté a v podstatě to nevadí. dalo by se to popat jako dírka-propojení mezi předsíněmi v srdci.

paradoxní embolizace- je velmi vzácný stav, kdy se ucpe nějaká žíla (nejčastěji v nohách) nebo se utvoří krevní sraženinka v srdeční síni (oba stavy se nestávají jen tak, ale je proto jiné choroby, asi máte…(?))

no a paradoxní embolizace- že se tato sraženinka uvolní. namísto toho, aby ji krevní proud zanesl přes pravou síň a komoru do plicního oběhu (neuškodí, pokud je maličká, ale může být i závažná) prolétne tím ASD do levé síně a levou komorou se dostane do kamkoliv do těla- mozku, ledvin, střev, nohou,..-což může mít už vážnější následky.

nechci vás strašit. je to možný scénář, který se stává tak pár lidem ze statisíc…to není běžné…