synekdocha

Co je to papírová zlatka?

Odpovědi
marci1

Zlatka bylo lidové označení pro rakouské papírové peníze znějící na 1 zlatý (gulden), které na našem území obíhaly v letech 1866–1892 (do zavedení korunové měny). Po roce 1892 se název zlatka použival pro stříbrnou 2-korunu, protože přibližnou hodnotou i velikostí odpovídala předchozímu zlatníku. 🙂
http://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/zlatka

Děda Louda

Dvoukorunová bankovka.

agentpv

A proto se taky desetikoruně říká pětka. 5 zlatých = 10 korun.

synekdocha

Děkuji! :)

marci1

Prosím.:-)