BTess

Co je to pankhart?

Nejlepší odpověď
annas

Moje odpověď na podobný dotaz.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-je-rozdil-mezi-panchartem-a-parchantem

Stejný význam, jen oblastní rozlišení – pankhart, parchant, panchart

Pro zajímavost doplňuji i význam a původ – původně syn svobodné matky, ale nesvobodného otce, pak nemanželské dítě, leboček. Dnes se rozšířil i význam l ještě na pojmenování zlého člověka.

Panchart je starší výraz, vznikl ze staročeského pankart. Tento výraz pochází ze středoněmeckého banchart (záměnou p za b) posměšného tvaru z banc = lavice a -hart vyskytující se v osobních jménech Gebhast, Reinhart (znělo ironicky i skutečné hart = tvrdý narážkou na tvrdé lavice): označovalo dítě zplozené na „tvrdé“ lavici místo lože manželského.

Přesmyčkou z pancharta vznikl parchant, případně záměnou hlásek pankhart. Oba výrazy mají stejný význam, záleží na oblastech. Někde se užívá původní pojmenování, jinde upravené.

V. Machek: Etymologický slovjík

Další odpovědi
led

Správne by mala otázka znieť:
„Kdo je to pankhart?“, ide totiž o pomenovanie nemanželské dieťa.

marci1

Nemanželské dítě ( dříve používaný výraz ).
http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=548