Kubina

Co je to pametovy efekt?

co je to pametovy efekt? A jeste se chci na neco zeptat kdyz mam doma MP3 prehravac sony b135f 2 roky a mel jsem ji pustenou jen jednou ja jsem ji prinesl domu dal jsem do ni par pisnicek parkrat jsem ji pustil a pak ji nechal zabalenou ve skrince snizuje se i tak zivotnost akumulatoru? Kdyz je ted vybity tak uz se vic snizovat nemuze ne? Pisou tam ze by mela vydrzet 16 hodin tak to by melo vydrzet porad ne? A v navodu tam nic nepsali ze by se to melo uplne nabit dekuji za rychlou odpoved

Nejlepší odpověď
mosoj

Paměťový efekt se projevuje u nabíjecích baterií ( akumulátorů).
Nejvíce se projevuje u NiCd akumulátorů , méně, téměř sporadicky u NiMh a nejméně u Lion akumulátorů.
Pokud se akumulátor o určité kapacitě nenechá vybít do povolené minimální kapacity
nebo při nabíjení nenechá nabít do 100 % nabití ( využívá se pouze časti maximální kapacity) akumulátor se začne přizpůsobovat
této využívané kapacitě a celkově maximální využitelnou kapacitu snižuje. Tomuto se říká paměťový efekt. Pokud se to již stane, dá se paměťový efekt odstranit několikanásobným úplným vybití a opětovným nabití nejlépe co nejnižším nabíjecím proudem. Potom se zase kapacita akumulátoru vrátí zpět na původní úroveň. Bývá to označováno jako refresch režim.

NiCd a NiMh taktéž škodí dlouhodobé ponechání ve stavu vybití. Takže tyto aku je třeba po vybití co nejdříve nabít. Také je třeba vzít v úvahu že NiCd a NiMH trpí samovybíjením a pokud je ponecháme ležet několik týdnů dojde k jejich úplnému vybití.
Již se několik let vyrábějí NiMh nové generace ENELOPE, RecyKo, Infinium, které samovybíjením téměř netrpí.
Nejméně náchylné na stav vybití a prosté paměťového efektu i samovybíjení jsou Lion aku.
Pro Lion aku je zase smrtelné dlouhodobé přebíjení. Většina aku baterií Lion má proto v sobě zabudovánu ochranu proti přebíjení.
V případě přebíjení je zde velmi reálné nebezpečí exploze aku a zranění. Občas o tom proběhne zpráva že se to stalo u mobilu.

Takže odpověď na Tvůj druhý dotaz se odvíjí od toho, jaká aku baterie je implementována v tvém MP 3 přehrávači.