dust8

Co je to pamětihodnost?

Nejlepší odpověď
annas

Paměti-hodnost = složené slovo = něco, pozoruhodného, významného,. co je vhodné, tedy se hodí k zapamatování, nebo je třeba si připomínat koho/co, pamatovat (na) koho/co; atd

Jako vždy původ slova z Rejzkova Etymologického slovníku

hodný, hodně, hodnota, hodnotný, hodnost, hodnostář, hodnostářský. Stč. ‘vhodný, způsobilý’, což byl i původní význam (srov. staroslověnské godьnъ ‘vhodný, příjemný’). Dále viz :hodit se

hodit se, vhodný, příhodný, výhoda . Psl. *goditi (sę) je příbuzné s gotským gut a angl. good ‘dobrý’ i staroindickým gádh- ‘pevně přidržet’, vše se vyvozuje z indoevropského . ghedh-/ghodh- ‘spojit, být spjat’.

paměť, pamětní, pamětník a odvozená slova

Praslovanština -. *pamętь je utvořeno z *pa- , zde nejspíš ve významu ‘pozdější, vzdálenější (:pa) a ( mętь), které odpovídá, latinskému mēns (gen. mentis) ‘mysl, rozum,

Původní význam praslovanský *pamętь, tedy nejspíš byl ‘pozdější myšlenka’ (= ‘vzpomínka, památka’)

Psl. *pa- dávající základnímu slovu význam ‘nepravý, podřadný, menší ap.

Takže paměť není vždy přesná., protože se vrací do minulosti, něco člověk zapomene.

Další odpovědi
Rokio

pamětihodnost = pozoruhodnost, památka
Zde je odkaz: https://www.slovnik-synonym.cz/web­.php/slovo/pa­metihodnost
zdroj: slovnik-synonym.cz

Zde je odkaz na velmi zajímavou stránku o pamětihodnostech České republiky: https://cz.prague-stay.com/lifes­tyle/kategori­e/92-pametihodnosti-v-ceske-republice
zdroj: cz.prague-stay.com