co je to paleografie?

čím se zabívá?

Nejlepší odpověď
panenka

Paleografie (z řeckého Πάλαια γραφή palaia grafé „staré písmo“) je pomocná věda historická zabývající se vývojem písma, číslic a dalších grafických znaků, jakými jsou ligatury a zkratky. Dále zkoumá způsoby psaní, vývoj psacích látek apod. Patří mezi nejdůležitější pomocné vědy historické, protože je nezbytná pro četbu starých rukopisů.

Původně zkoumala především texty psané písmem latinkou bez ohledu na použitý jazyk. Teprve postupně se její zaměření rozšířilo na další písma (řecké, písma slovanských jazyků atd.). Proto se paleografie rozlišuje podle toho, jaké písmo zkoumá: latinská, řecká, ruská, arabská apod.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pa­leografie

Další odpovědi
hanulka11

PALEOGRAFIE
 pomocná věda historická
 termín PALEOGRAFIE řeckého původu (palaios = starý, grafein = psát) a označuje vědu, která studuje stará písma
 paleografie usiluje o správné čtení, místní a chronologické zařazení písemných památek bez ohledu na jejich charakter
 paleogrefické materiály a) STAROVĚKÉ (téměř výlučně památky
epigrafické- tj. ryté nebo tesané)

  1. STŘEDOVĚKÉ (různé rukopisy-hl. úředního a literár. charakteru, objeven knihtisk)
  2. NOVOVĚKÉ (produkty diplamatického charakteru, popř. texty osobního charakteru)

 látky, na které se psalo 1) archeologické (přírodní)-např.kůra stromů, dřevo, kámen, hlína

  1. paleografické (stvořeno přímo k těmto účelům) –např. papyrus, pergamen, papír

(přechod mezi nimi dřevěné desky vylité voskem, KODEX-špalíček těchto tabulek)
 datování nedatovaných textů – jeden z hlavních úkolů paleografie (s přesností 30, někdy i méně let)
 HISTORIE PALEOGRAFIE

  • základy paleograf. Studia položil Jean Mabillon, v 1. A 5. knize svých De re diplomatica libri (vyd 1681), rozdělil písmo na knihové a listinné
  • Scipione Maffei (1675 – 1755) rozdělil písmo na majuskuly, miniskuly a kurzívy
  • 18.stol. rozvoj nepozorujeme
  • 19. stol. oživení (1827 založena pařížská Škola listin)
  • přelom 19. A 20. stol. :

Ludwig Traube – hlubší proniknutí do funkce písma, hodně se věnoval i studiu zkratek
Jean Mallon

Zdroj: http://referaty-seminarky.cz/pa­leografie/