Co je to osobní vlastnictví?

Dostali jsme za ukol vypsat seznam mého osobního vlastnictvi? Dali byste mi přiklad takovýchto seznamu? Je mi 15 a nevím co je mým os. vlastnicvtvím:) poradte

Nejlepší odpověď
anonym

Vojtusku, teta Wiki je uklepaná dáma, co neví nepoví:

Vlastnictví či vlastnické právo je přímé a výlučné právní panství určité individuálně určené osoby (vlastníka) nad konkrétní věcí. Řidčeji se slovo vlastnictví používá také ve významu majetek či jmění, tedy pro označení předmětu vlastnického práva.

Vlastnické právo je nejsilnějším a nejrozsáhlejším věcným právem. Jde o právo absolutní, které působí vůči všem ostatním osobám (latinsky erga omnes) na rozdíl od závazkových práv, které působí jen mezi stranami závazku (inter partes). Vlastnickému právu tedy odpovídá povinnost všech ostatních subjektů nerušit vlastníka ve výkonu jeho práva k věci. Předmětem vlastnického práva může být jakákoli věc v právním smyslu.

Obávám se, že z právního hlediska bude Tvůj seznam velmi krátký. Skutečným Tvým osobním vlastnictvím jsou jen věci, které sis koupil sám za vlastní peníze (z brigád, úspor apod.). I takové věci jako je noťas, mobil atd. Ti nejspíše pořizovali rodiče, takže je jejich osobním vlastnictvím.

Další odpovědi
Dochy

To je problém. Jak můžeme vědět co máš v osobním vlastnictví, když Tě neznáme 😉
Očekával bych, že v osobním vlastnictví můžeš mít oblečení, školní potřeby, kolo, kolečkové brusle, možná telefon… Ale vzhledem k věku je otázkou co máš v os. vlastnictví přímo Ty a co je rodičů.

anonym

To je to co vlastníš a máš k tomu určité práva.

Já např. vlastním webové stránky, a k nim si mohu ze zákona nárokovat jistá práva.

Rodiče mají byt v osobním vlastnictví – mohou si zde prakticky dělat co chtějí.

Teď ale nevím jak je to u hmotných věcí – jako je např. mobil, počítač,…