Retko

Co je to oprať??

Diky
Doplňuji:
A jaky je rozdil mezi opraťema a otěžema??

Nejlepší odpověď
annas

Upřesnění odpovědi. Je rozdíl mezi původním významem pojmů oprať a otěž.
Oprať – řemen nebo provaz, který slouží k řízení spřežení (tažná zvířata spojená v jedné zápřeži). Otěž – řemen nebo provaz na řízení jízdního nebo tažného zvířete (jen jednoho).

Další odpovědi
anonym

Také slouží jako přirovnání:
„Utři si nos, máš nudli jako oprať.“
Je fakt, že otěž už tak nezní.

MišMaš

Oprať je otěž u jezdecké-koňské uzdy.Slouží k vedení koně.
Myslím si,ale nevím určitě,že oprať je na dva díly,není spojena.Používá se na povozech,či při westernu.Jinak otěže jsou spojeny malou přezkou.Ty se používají na drezuru,nebo na parkurové-překážkové ježdění.