Altair-AC

Co je to opor?

Nikde nemohu najít význam…

Nejlepší odpověď
annas

Dnes podst. jméno opora , viz odkaz.

  1. ve významu 1 nahradilo výraz opor, který se dnes už neužívá.
  2. Ve významu 2 zaniklo.
  3. Ve významu 3 se výraz opor stále používá např.při cvičení.

Může se podívat do odkazu – je u významu j křížek ´slova zaniklo.

"Opor
†1. opora: ruka má v o. drsnou hůl (Heyd.); nemá v sobě morálního o-u (Durdík)

†2. odpor: o. proti řádům středověkým (Durdík); o. českých bohatýrů (Heyd.)

3. těl. opření: váha bez o-u; váha o-em o loket – třeba při cvičení. "

https://ssjc.uj­c.cas.cz/sear­ch.php?hledej=Hle­dat&heslo=opor&sti=EM­PTY&where=hes­la&hsubstr=no

"opora

  1. podpora, posila
  2. podpěra"

https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-ceskych-synonym/opora

Další odpovědi
agentpv

" opor ležmo před rukama připravit" = vojenský povel, znamenal „lehnout si“ na zem, na špičky chodidel a napnutýma rukama držet břicho nad zemí.
Z této polohy se pak dělaly kliky.
Zlatá vojna …

aliendrone

Asi to bude nižší stádium slova „topor“, jehož evolučně nejvyšším stupněm je slovo „ztopor“ (Kepler např. jiný, než ten nejvyšší stupeň ani NEZNÁ!) Kdybych se pletl, tak má pravdu annas. ;) :D

agentpv>>> Je to už dááávno, ale nebyl to náhodou „podpor ležmo…“? ;) :)