Dan Kohout

Co je to ohnisková vzdálenost? Když je menší nebo větší, co to znamená?

Dobrý den. Rád bych se zeptal na tuto otázku, protože málo lidí zná správnou odpověď a já jsem z toho zmatený a nevím co je správně. Děkuji.

Odpovědi
Dochy

Podívej se do základů optiky…
Ohnisková vzdálenost je u spojky (čočky) místo kam se soustředí paprsky ze zdroje (ideálně) nekonečně vzdáleného. U rozptylky jde o bod, ze kterého zdánlivě vychází paprsky ze zdroje nekonečně vzdáleného.

U foto techniky to udává (spolu s velikostí senzoru a některými dalšími parametry) zda je objektiv širokoúhlý, normální, nebo teleobjektiv. Normální objektiv dává záběr podobný běžnému lidskému vnímání, širokoúhlý (s krátkým ohnniskem) například může zvládnout zabrat celou místnost z jednoho rohu.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.