quentos

Co je to „nutriční gradient“?

Možná ten termín bude trochu jinak, omlouvám se za nepřesnost.
Google to neví.
Doplňuji:
baghira: kontext je trochu jiný než uvádíte (ne demografie, ale zemědělství, rozdíl objemu přijatých živin rostlinou apod.) Jinak moc díky oběma! Posunuli jste mě kupředu, na tomhle termínu jsem se docela zasek.

Nejlepší odpověď
baghira

Gradient je způsob růstu (nebo poklesu) nějaké veličiny (např teplotní gradient obvodové zdi ukazuje, jak se mění teplota od vnějšího po vnitřní povrch).

Nutriční (výživový) gradient analogicky ukazuje, jak se mění kvalita či množství výživy obyvatelstva např. podle příjmových skupin od nejchudších po nejbohatší, od měšťáků po vesničany a tak.

(na „nutritional gradient“ nebo „food gradient“ google už něco najde)

Další odpovědi
arygnoc

gradient je rozdíl dvou hodnot veličiny (vektor ukazující směr největší změny veličiny).

nutriční – vztahující se na výživu.

význam lze pravděpodobně odvodit z kontextu, ve kterém je spojení použito.

mosoj

Vycházím z toho že gradient je číslo vyjadřující závislost jedné veličiny na druhé a udávající směr změny.

Nutriční gradient může být číslo udávající závislost změny váhy na příjmu potravy,změny zdravotního stavu podle příjmu potravy či její skladby atd.

U rostlin to může být číslo udávajísí růst rostliny podle přijatých živin atd.