Retko

Co je to Nakladove středisko??

Nejspis to bude neco s ucetnictvim.. Ale nevim co. :)
Doplňuji:
kenyrtsi ctu to potreti a porad tomu nerozumim. Bez urazky, ale predpokladam zes to nekde nasel. Byl bych vdecnejsi za vlastni popis „ceskym jazykem“, spise vice laicky.

A pridavej zdroje prosim.

Nejlepší odpověď
kenyrts

Nákladové středisko – určení nejnižšího organizačního útvaru podniku, kde se zjišťují náklady z hlediska odpovědnosti za jejich vývoj. Stanovení rozpočtu, který se sleduje a je předmětem kontroly. Kontrola buď na bázi pevného rozpočtu (režijní náklady) nebo náklady přepočtené na skutečný výkon daného střediska – buď variabilní náklady (lineární, nelineární) nebo fixní a variabilní.

Další odpovědi
Mary11

Nákladová střediska – cost center, tzn. jsou řízena podle nákladů, protože výkony zde lze obvykle obtížně plánovat a vykazovat. Ve správě podniku to jsou např. jednotlivá oddělení – informatika, marketing, personální aj. (jinde např. dílna x, y, z …), která jsou hodnocena podle úspor či překročení plánovaných nákladů. K vytvoření středisek musí být splněny určité organizační předpoklady, musí být vymezeny činnosti prováděné střediskem, výkony, které si střediska předávají, musí být měřitelné, měřitelné musí být i náklady, které středisko vynakládá.