jana91

Co je to nádeničina?

Děkuji za odpověď, popř. i příklad ve větě.

Nejlepší odpověď
annas

Nádeničina je práce, která je odvozená od pracovníka nádeníka, který vkonával hrubé práce za denní plat, jak vyplývá i z pojmenování
ná- den -ík. Přípona vyjadřuje druh zaměstnání. .

Nádeničina – kromě významu, který jsem uvedla, používá se slova i s nadsázkou pro práci,, která je namáhavá práce, konaná s nechutí. Může to platit i pro duševní práci, mechanickou, bezmyšlenkovitou na rozdíl od původního významu.

Synonyma pro nádeničinu jsou např. dřina, lopota, otročina atd.

Příklad na „nádeničinu“ v přneseném významu.
„Příprava na nové vystoupení je hrozná nádeničina. Až besedu dodělám, tak to bude geniální dílo, ale já z toho budu úplnej blbec.“ řekl herec František Peterka.
https://www.kraj-lbc.cz/Frantiskovi-Peterkovi-pogratuloval-k-jeho-petaosmdesatinam-

Další odpovědi
marci1

Nádeník- pomocný dělník k příležitostné práci [nádeničině/ na den] za nejnižší/ denní plat.

https://lidovys­lovnik.cz/index­.php?dotaz=n%E1den%­EDk

orwell

Nádeničina je práce nádeníka, tj. člověka nekvalifikovaného, nevyučeného. Tací byli např. přidavači zedníků a pod. Jedná se tedy o práci povětšinou hrubou, těžkou, opakující se a nevyžadující příliš „mozek“. Taková práce kreativního člověka sotva nadchne. Viz https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/N%C3%A1den%C3%ADk
A příklad ve větě? „Tak takovou nádeničinu já dělat nebudu!“

Kryšpín

Možná je to u některého montážního pásu

Dochy

obvykle nekvalifikova­ná/pomocná práce. (podle mého chápání nemusí být nutně práce pro někoho kdo se „na nic jiného nehodí“ ale třeba i učně, který tím získává základní pracovní návyky a přehled o dané činnosti.)