Rokio

Co je to modlářství?

Je modlář ten, kdo se neustále modlí, nebo je význam modlářství jiný?

Nejlepší odpověď
Andělé

Modlářství, modla je zpodobení, znázornění nebo symbol něčeho hmotného nebo pomyslného, co je předmětem zanícené oddanosti. Obecně řečeno, modlářství je projevování lásky modle, její zbožňování či uctívání nebo klanění se jí. Prokazuje se obvykle nějaké skutečné nebo domnělé vyšší moci, ať již je za tuto moc pokládáno něco živého (jako člověk, zvíře nebo nějaká organizace), nebo neživého (jako síla nebo neživé přírodní předměty). Modlářství je obvykle spojeno s určitými zvyky, obřady neboli rituály.
https://wol.jw­.org/cs/wol/d/r­29/lp-b/1200002136#h=2

Jde o první z Desatera Božích přikázání, které přikazuje nezpodobňovat Boha jinými modlami a uctívat je.

1.Nebudeš mít jiného boha mimo mne.

Já jsem Hospodin, tvůj Bůh; já jsem tě vyvedl z egyptské země, z domu otroctví.
Nezobrazíš si Boha zpodobením ničeho, co je nahoře na nebi, dole na zemi nebo ve vodách pod zemí. Nebudeš se ničemu takovému klanět ani tomu sloužit. Já jsem Hospodin, tvůj Bůh, jsem Bůh žárlivě milující. Stíhám vinu otců na synech i do třetího a čtvrtého pokolení těch, kteří mě nenávidí, ale prokazuji milosrdenství tisícům pokolení těch, kteří mě milují a má přikázání zachovávají. Nezneužiješ jména Hospodina, svého Boha. Hospodin nenechá bez trestu toho, kdo by jeho jména zneužíval.

Obecně modlář je ten, který se modlí k napodobeninám Boha místo něho samotného.
🙂

Další odpovědi
annas

Něco najdete v archivu.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=modl%C3%A1%C5%­99stv%C3%AD

Modla byla původně podoba podoba pohanského boha; předmět zbožňování’. Vznikla ze slova modlit.

Co je modlářství z odkazu
http://bara.uj­c.cas.cz/psjc/se­arch.php

modlářství, .
1.uctívání pohanských bohů, modloslužba,
Člověk trojím spůsobem od náboženství odstupuje: kacířstvím, modlářstvím a čarodějstvím. Čech. Čechové staří byli v modlářství pohříženi a byli pohané bez pravého Boha. Herb.

2. hanlivě. přepjaté horování, přepjatý obdiv.
Kdyby tak některý mladý zajíc udělal vtip na partajní modlářství — ó ten by dostal co proto! Přít.

3. Hanlivě Pejor. přepjatost v náboženských úkonech, bigotnost. Bývalo to modlářství a svíčkování v kostele, vypočítané i na efekt veřejný, rozplývání v okázalé kajícnosti. Herrm. V náboženských věcech byla daleka všeho modlářství a fanatismu. Krás.

Přeneseně ten, kdo uctívá, zbožňuje třeba obraz, sochu jako svůj idol, nebo oslavuje něco jiného než boha.

Může se i modlit, dělá, že je zbožný, ale jde o přetvářku, nikoliv upřímnost. Příliš mnoho světského ve prosoěch boha. Platí všeho s mírou … Někdo chodí denně na bohoslužby, ale nežije tak, jak by měl …

Roman71

Modlářství je, když místo Pravého Boha uctíváš kohokoliv nebo cokoliv jiného. Takovými novodobými modlami mohou být například hudební skupiny, zpěváci, umělci, vlastní zájmy.. Zkrátka cokoliv, co je v životě člověka na prvním místě mimo Boha – Stvořitele. Takový modlář v životě nebere Boha v úvahu, sám si rozhoduje, co je špatné a co dobré, jako by byl sám sobě Bohem.

bububabu

Modlářství je všechno uctívání mimo pravého katolického Boha.

ohnivyker cz

bububabu: a kterého katolického boha myslíš – toho na obrazech a ikonách? Neřekl snad Syn pravého a živého Boha, že jeho Otce nikdo nikdy neviděl a že ti, kteří jej chtějí uctívat, musí ho uctívat duchem a pravdou? Pravý Bůh není vlastněn žádnou církví ani naukou, která je ve své podstatě odpadlá od pravého Kristova učení. To odpadnutí začalo už za života apoštolů a všichni o něm již tenkrát mluvili, nebyli schopni mu zabránit a budoucí následovníky varovali, že přijde hned po jejich smrti. Katolická církev se zformovala až 300 let po smrti Krista. A pokud by Pravý Bůh podporoval jejich „řádění“ a inkviziční procesy, nesmírně by se snížil. Prorok Daniel v 11 kapitole ve verši 32 dokonce běsnění mečem, plamenem, zajetím a drancováním prorokuje právě na dobu po Kristu a mělo přijít od těch, kteří se snažili fanaticky Boha uctívat…