libin99

co je to metropolitní region?

Nejlepší odpověď
anonym

Metropole má dnes význam hlavního města, takže oblast hlavního města, bližší viz v odkazech a citaci:.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Me­tropole
Metropolitní region považujeme za specifickou formu městského regionu – jde o městský region významné metropole. Metropolitní regiony se odlišují nejen svojí velikostí, ale především kvalitativním významem jádrového města, jež plní centrální funkce pro osídlení nejen v lokálním a regionálním, ale také nadregionálním, národním a nadnárodním měřítku. Městský region zahrnuje území jádrového města (či měst) a jeho zázemí integrované do jednoho sociálně-ekonomického celku intenzivními vazbami mezi místy bydlišť, pracovišť (ale také služeb a zábavy) na základě denní dojížďky. Funkčně integrovaný městský region se na druhou stranu vyznačuje vnitřní polarizací mezi jádrem a zázemím (Hampl 2005).

Zdroj: http://konferen­ce.osu.cz/cgsos­trava2010/dok/S­bornik_CGS/Ge­ografie_mesta/Pra­ha_a_Viden.pdf

Další odpovědi
mosoj

To někteří aby byli in musí říkat metropolitní místo městský. Na státních úřadech za používání slova metropolitní, mají příplatek 20 000 Kč / měsíc.

Funna

Alternativní termín pro aglomeraci…je to vlastně určené území (obvykle je to městský region + jeho předměstí, nebo satelitní městečka), které tvoří jeden celek a má např. společnou hromadnou dopravu…nebo to klidně může být několik měst, spojených v jeden „metropolitní region“ ..není na to jednotná definice…