samicek333

Co je to lučavka?

Nevím co to je, nevím kam to patří, takže to dávám do vzdělání…

Nejlepší odpověď
dědapetr

Lučavka královská , triviální název směsi kyseliny dusičné a chlorovodíkové v objemovém poměru 1:3. Účinnou složkou je chlor a chlorid nitrosylu NOCl, vznikající po smísení obou kyselin. Lučavka královská se používá jako velmi účinný čisticí prostředek na skleněné nádoby. Zlato a platinu rozpouští za vzniku kyseliny chlorozlatité H[AuCl4], respektive chloroplatičité H2[PtCl6].
Ottův slovník naučný
↑ nahoru
Lučavka královská (ve starých spisech též voda královská = aqua regia) slove směs kyseliny dusičné (1 č.) s kyselinou solnou (2 až 4 č.), nazvaná tak proto, že rozpouští zlato (krále kovů) i platinu. Z roztoků kovů v lučavce královské po odpaření zbývají chlóridy, působíť l. k. uvolněným chlórem; současně vznikají oxychlóridy dusíku. Jest to kapalina po přípravě jen zažloutlá, později sytě žlutá až oranžová, prudkého zápachu po chlóru. V kyselině dusičné, k níž přidáno jest soli kuchyňské nebo salmiaku, zlato též se rozpouští. OŠc.

http://leccos­.com/index.php/clan­ky/lucavka-kralovska

Další odpovědi
hanulka11

je to rozpouštědlo zlata- čti v odkazu

Zdroj: http://www.ez­lato.cz/13082009-1622/cz/

Drap

Jediná chemikálie, která dovede rozpouštět zlato