Co je to leidenská mutace?

Nejlepší odpověď
kropitko

Domů » Nemoci » L
Leidenská mutace
Leidenská mutace je porucha krevní srážlivosti, která mezi běžnými lidmi není ani zdaleka tolik známá jako hemofilie. Přesto je Leidenská mutace poměrně častá a může s sebou nést řadu rizik, zejména pro mladé dívky. Povězme si tedy o ní něco blíže.

Příčiny: Příčinou Leidenské mutace je vrozená porucha koagulačního systému* krve. Naproti již výše zmíněné hemofilii je u Leidenské mutace důsledkem poruchy zvýšená krevní srážlivost a tedy zvýšená tendence ke vzniku krevních sraženin (tzv. trombů), lze ji proto označit za tzv. trombofilní stav. Nemoc je dědičná a velmi často nacházíme rodinný výskyt.

  • Koagulační systém neboli kogulační kaskáda je složitý soubor mnoha proteinů neboli koagulačních faktorů kolujících v krvi. Při poškození cévní stěny spojené s krvácením se tento systém společně s krevními destičkami pokusí krvácení zastavit. V koagulačním systému proběhne celá řada reakcí a jejich konečným výsledkem je přeměna proteinu fibrinogenu na síťovitý vláknitý fibrin. Na ten se lepí krevní destičky a ránu v cévě uzavřou. A proč je celý ten systém tak složitý, když by stačilo změnit fibrinogen na fibrin jedinou reakcí? Je to proto, že složitý systém se lépe reguluje a tento se regulovat opravdu musí. Jakýkoliv výkyv s sebou může nést smrtelné komplikace. Při snížení aktivity tohoto systému hrozí vykrvácení (např. u hemofilií), při nadměrné aktivitě tohoto systému je zde riziko vzniku krevních sraženin ucpávajících cévy (např. Leidenská mutace a řada dalších méně častých poruch

Zdroj: http://www.ste­fajir.cz/?q=le­idenska-mutace

Další odpovědi
panenka

Mutace FV Leiden se nachází v genu pro faktor V (F5; OMIM 227400) a je nejzávažnější z doposud identifikovaných mutací v genech ovlivňujících srážlivost krve. Mutace FV Leiden je způsobena záměnou nukleotidu G za A pozici 1691 exonu 10 v genu pro faktor V. Lidé nesoucí tuto mutaci mají zvýšené riziko rozvoje tromboembolické nemoci (Seligsohn et al. 2001) – dochází u nich ke zvýšené krevní srážlivosti a vzniku krevních sraženin (tzv. trombů). Proto mutaci FV Leiden označujeme jako trombofilní.

Leidenská mutace je mutace dědičná. Každý člověk má ve svém genomu jednu kopii genu pro faktor V získanou od matky a druhou kopii tohoto genu od otce. Má-li tedy člověk ve svém genomu jednu kopii poškozenou (mutovanou) a druhou v pořádku, hovoříme o něm jako o heterozygotovi pro danou mutaci. Tento člověk má celoživotně 8× zvýšené riziko žilní trombózy (Ridker et al. 1995). Pokud od rodičů získá obě dvě kopie poškozené, jde o tzv. mutovaného homozygota pro danou mutaci. U takto postiženého člověka je riziko žilní trombózy celoživotně dokonce 80× zvýšeno (Ridker et al 1995).

Frekvence mutované alely v genu pro faktor V byla v České republice u neselektované populace českých novorozenců stanovena na 5 % (Raušová et al. 2005). Tato frekvence odpovídá evropskému etniku.

Krevní sraženiny tvořící se při tromboembolické nemoci jsou schopné se uvolnit z místa svého vzniku a putovat cévami krevního řečiště. Na určitém místě pak zamezí normálnímu průtoku krve, což vede k částečné nebo úplné poruše prokrvení tělních orgánů. Poškození těchto orgánů vede v horším případě až k úmrtí člověka.

Krevní sraženiny vznikají nejčastěji v hlubokých žilách dolních končetin, v oblasti lýtek, na zadních stranách kolen či v tříslech. Pokud není trombóza včas léčena, dochází u 25 % případů k plicní embolii, kdy krevní sraženiny putují krevním řečištěm k plicním tepnám. Plicní tepny se krevní sraženinou ucpou, a to v mnoha případech vede až k zástavě srdce.

Samotná mutace však není jedinou podmínkou pro vznik trombofilních onemocnění. Významnou úlohu hrají i další faktory, které spolu s dědičnými předpoklady určují riziko trombózy. Pacienti, kteří už jednou trombózu prodělali, jsou vystaveni vyššímu riziku návratu této choroby. Problémy se také zhoršují s vyšším věkem pacienta.

Mnohonásobně riziko trombózy stoupá u dívek používající hormonální antikoncepci. Samotná antikoncepce krevní srážlivost zvyšuje. Při kombinaci antikoncepce s dědičnou mutací, jsou komplikace velmi pravděpodobné. Dívky mající v rodině příbuzné, kteří prodělali trombózu, by se o tomto problému měly poradit s ošetřujícím lékařem, ještě před nasazením hormonální antikoncepce.

Zdroj: http://www.ge­nomia.cz/cz/vy­setreni/fvl-factor-v-leiden/