zvonisek

Co je to Kukurínština?

Nebo Kukurína? ?

Nejlepší odpověď
annas

Jak jsem vám psala, je třeba uvést kontext, tzn., v jakém spojení či kde jste slyšela.

Kukurína – může jít o několik významů, které jsou odvozené od stejného základu. – tedy pojmenování kohouta (kikirik),
slepice i kohouta (kur(a), kukuřice (cucurúz).

Kukurína bude zřejmě nespisovné pojmenování jednoduché či hloupé ženy -= slepice.

Ty jsi kukurína – ty jsi slepice! Kukurínština – řekla bych, že je to „řeč“ jednoduchých či hloupých dívek = slepic.

Původ slova je velmi složitý, takže jen stručně.

Slovo odvozené z kořene kokr, kukur – načepýřený, načechraný, vypůjčka z rumunského cucurúz – původ z ukrajinštiny kukurúdka – šiška jedlová.

Další tvary – kukúr, kukurí, kukurík, kokur, kukura kukar, kukúr, kukurí, kukurík, kokur, kukura

Kohout se neustále chválí svým peřím, takže vznikly přenesné názvy pro člověka, který se naparuje, předvádí se, je namýšlený, doráží na holky atd.

V češtině sloveso kokoravъ = kučeravý, načechrany, načepýřený V. Machek" Etymologický slovník