Drap

Co je to kuesta?

Nejlepší odpověď
kropitko

kuesta
asymetrický horský vrchol nebo hřeben, jehož povlovný svah tvoří vrstevní plocha a příkrý svah čelo vrstvy

Zdroj: http://www.slovnik-cizich-slov.net/kuesta/

Další odpovědi
SajmonModer

Kuesta (ze špan. cuesta – kopec, stráň) je geomorfologický termín, označující asymetrický vrchol hory nebo hřebenu, tvořeného mírně ukloněnými vrstvami odolných hornin (2–10°), které se střídají s vrstvami méně odolných hornin. Typická je pro oblasti pánví, tabulí a plochých antiklinál, budovaných mírně ukloněnými sedimentárními horninami s různým stupněm odolnosti, najdeme je však i v oblastech s vulkanity, kde se střídají lávové příkrovy s polohami tufů. Toky stékající po escarpmentu označujeme jako resekventní, naopak toky stékající v souladu s vrstevními plochami označujeme jako konsekventní. Kuesta je tvořena několika tvarovými prvky
hrana – představuje kontakt mírného a příkrého svahu, může být buď ostrá či zaoblená díky denudačním procesům, délka hrany se pohybuje od stovek metrů po několik kilometrů
příkrý svah – čelní svah (escarpement), z něhož kolmo vystupují obnažené horninové vrstvy, doprovázený skalními stěnami nebo skalními srázy. Probíhá po zlomových liniích nebo je nepravidelný vlivem erozně denudačních pochodů, jeho relativní výška je od desítek po stovky metrů, může být vyvinut v několika výškových úrovních v závislosti na složení hornin
úpatí – tvoří plynulý přechod mezi odolnými horninami příkrého svahu a méně odolnými horninami
mírný svah – týlový svah tvořený vrstevní plochou (strukturní svah), popřípadě tuto plochu pod malým úhlem seřezává (diskordantní svah).

hanulka11

V oboru geomorfologie se tímto termínem označuje profilově asymetrický vrchol hory nebo hřebenu – jen si vybavte cestu ze Svitav do Moravské Třebové: od Svitav se kolem Koclířova až ke známému tunelu na Hřebči je stoupání do kopce pouze mírné, ke Třebové je to však pořádný „sešup“.

Hřebečsko nese jméno podle hřbetu, který se v délce kolem 20 km táhne severojižním směrem téměř od Lanškrouna ku Březové nad Svitavou a de facto dělí centrální část na Svitavsko a Moravskotřebovsko. Na tom by nebylo nic k podivení, kdyby ovšem Hřebečovský hřbet nebyl odborníky označován za dokonalou, tedy nejlepší, ukázku kuesty na území České republiky

Zdroj: http://www.hre­becsko.estran­ky.cz/clanky/pu­blicistika/sedm-divu-hrebecska--1-7---dokonala-kuesta.html