Retko

Co je to koreference??

Priklady prosim…

Nejlepší odpověď
annas

Příklad z jazyka..
Jestliže jsou dvě slova skutečnými synonymy, koreferují a jsou plně zaměnitelná v daném jazykovém kontextu, mapování skutečnosti jazykem nemůže být ohroženo a nezpronevěříme se žádnému principu, pokud jeden objekt bude mít více jmen, ačkoliv tato jména nemusí být totožná v rovině smyslu (např.: „Holandsko“ a „Nizozemsko“),

Jiný příklad: Posloupnost dvou českých vět.

Vojáci stříleli na ženy. Několik jsem jich viděl upadnout.

Intuitivně chápeme, že „jich“ jsou ženy, protože předpokládáme, že když někdo na někoho střílí, tak spíš upaden ten, na koho se stříl, než ten kdo střílí.

Kdyby se tyto věty měly přeložit do jazyka (např. francouzštiny) , kde mužský i ženských rod = jich, bylo by třeba, abych uplatnili i věcnou znalost, tedy logiku.

V odkazu je podrobnější vysvětlení.

http://books.go­ogle.cz/books?id=UJh-gLdTH8IC&pg=P­A70&dq=co+je+ko­reference&hl=cs&sa=­X&ei=mWKDU5HPKc­K1PNOJgKgL&ved=0CD­IQ6AEwAA#v=one­page&q=co%20je­%20koreference&f=fal­se

Další odpovědi
Děda Louda

Koreference: identifikace řetězu jmenných frází, které odkazují na identický objekt.

Zdroj: Wikipedie

arygnoc

jednoducho:
odkazovanie na doplňujúce informácie, tieto informácie (koreferát).

annas

Není to „jednoducho“.

Koreferát : doplňující referát; dodatkový projev druhé osoby k témuž tématu. Pojem a jeho význam jsou mnohem známější. Jde o oblast stylistiky, referát.

Koreference souvisí s oblastí syntaxe,.

Rozlišuje se koreference gramatická a textová.

Používáme také dvojici pojmů koreferující člen – koreferovaný člen.

https://ufal.mff­.cuni.cz/pdt2­.0/doc/manual­s/cz/t-layer/html/ch08­.html

Ttermíny: pro koreferující člen – termín koreferent; pro větný člen, s nímž je koreferováno, termín koreferát, pro jejich nejbližší společný nadřazený větný člen v závislostním stromu termín hlava koreference (může jím být i koreferát). atd.