Co je to konfabulace?

Nejlepší odpověď
annas

V nejširším slova smyslu – konfabulace
• smyšlenka
• chorobná obrazotvornost
http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/kon­fabulace
..
V obasti psychologie jde o tzv. paměťové zkreslení
"Lhaní na dva způsoby
Známé jsou tzv. konfabulace, kdy si pacient doslova vymýšlí různé vzpomínky, aby zaplnil mezeru v paměti způsobenou nějakým druhem organického poškození mozku. Pacient na obsahu takové konfabulace trvá, a to i když je často dosti bizarní. Nejsnadněji konfabulaci poznáme, když se pacienta ptáme na jeho vlastní zážitky. Pokud se ho zeptáme dvakrát nebo vícekrát za sebou, dostaneme pokaždé jinou odpověď.

Příkladem nepatologické konfabulace je konfabulace malých dětí, které se typicky dopouštějí děti předškolního věku, aby doplnily nepřesně vnímanou realitu. Tato konfabulace tedy není lhaním, ale vývojovým krokem. S konfabulací se také můžeme setkat u lidí trpících nějakou formou demence, Korsakovovým syndromem, deliriem, po cévních mozkových příhodách a encefalitidách.

Bájivá lhavost (jinak také pseudologia fantastica, mytomanie) je zaujetí vlastní lží, kdy jedinec přestane rozlišovat mezi svými fantaziemi a realitou. Je to jev podobný konfabulaci. Od konfabulace se však liší tím, že jedinec tyto smyšlené příběhy vytváří sám a bez vyzvání."

http://www.op­sychologii.cz/cla­nek/149-pametova-zkresleni/

Ad Cenobita

Fabulace není přímo lhaní, jde v tomto smylu často jen o přenesený význam.

"Fabulace znamená vyprávění nějakého smyšleného příběhu, zápletky, tvoření děje. Fabuluje např. spisovatel o čem; co, tedy vymýšlí, bájí, tvoří (fabule)

Někdy se ovšem výraz fabulace používá pro záměrné zastírání skutečnosti, mlžení (např. když má politik vysvětlit nějaký nepříjemný fakt či odhalení, tedy lže, fabuluje.

V psychiatrii může slovo fabulace souviset s diagnózou, kdy pacient vypráví smyšlené příhody s předvědčením, že se skutečně staly."

"Fabule (z latinského fabula – vyprávění, bajka) je příhoda, o které se vypravuje v literárním díle, jeho souhrn událostí nebo dějový půdorys.

Fabuli si čtenář sestavuje až dodatečně po přečtení díla a v jeho vědomí se vytváří protiklad mezi fabulí a syžetem."

http://cojeto­.superia.cz/li­teratura/fabu­lace.php

Stejně fabulátor není lhář.

fabulátor – tvorca dejovej osnovy, fabuly literárneho, umeleckého diela;
http://slovnik­.azet.sk/pravo­pis/slovnik-sj/?q=fabul%C3%A1tor

„Fabulátor – jedinec využívající své fantazie např. k dramatickému vyprávění, které se často nejen plně neopírá o realitu, ale nezřídka ji deformuje“
http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/fa­bulator

Další odpovědi
Cenobita

konfabulace – smyšlenka

Vymýšlení minulých událostí, které má zakrýt těžkou poruchu paměti při organickém poškození mozku, např. chronickým alkoholismem. Postižený této smyšlence věří, po čase ji však opět zapomíná a vytváří si novou. K. jsou běžné a normální u malých dětí, někdy se však objevují i později jako tzv. bájivá lhavost, kdy se jedinec zcela vžívá do svých vybájených představ a prožívá je jako skutečnost kon-; lat. fabula báje

fabulace – vymýšlení příběhů, tvoření děje; lhaní

fabulátor – nedůvěryhodný kecálek a lhář

Zdroj: http://lekarske­.slovniky.cz/po­jem/konfabula­ce

annas

Ad Cenobita,

to lhaní jsem přehlédla. Je nějaký základní význam, z něhož vzniká přenesený. To je třeba u politiků. I u dětí.

Fabulace je základní slovo , z měho vznikla kon-fabulace – předpona kon (con), která vznikl z kom (com). Užití se liší tím, která hlásky navazují – má tedy podobu kon, kom a ko.
Význam je s, při, k, spolu..

Konfabulace se používá u dětské neagresívni lži. Dítě má bujnou fantazii, někdy uniká ze nepříjmené situace.

Takže kon-fabulace vyjadřuje vztah k fabulaci, je s ní spojená, ale není to vždy lež.

Záleží také, v kterém kontextu se slovo použije.