szylaj

co je to kompoziční rovina?

Nejlepší odpověď
annas

Každý jazykový projev má rovinu:

  1. stylistickou
  2. jazykovou (lexikální)
  3. zvukovou
  4. kompoziční

Někdy se uvádí také plán: jazykový, tematický a kompoziční. Záleží, zda jde o obecné pojetí nebo konkrétnější v oblasti literatury.

Kompozice

je způsob výstavby a uspořádání textu – např. chronologicky, retrospektivní. V lyrice pak kontrast, gradace, paralela.

Vnitřní výstavba děje – expozice, kolize, krize, peripetia a katastrofa (happy end, katastrofa (v tragédii), kompromis

Vztah dějových linií – rámcový, paralelní, řetězový

Dějové napětí – retardace, příběh s tajemstvím, falešná motivace

Jinak všechny roviny v oblasti literární díla jsou podrobněr rozebrané v odkazu, Kompozice pak od čísla 6 – . Kompozice literárního díla.

http://www.osu­.cz/fpd/kcd/do­kumenty/cesti­napositi/radek_ig­s.htm