Janeček

Co je to komplex méněcenosti?

Čím se vyznačuje, nebo jak se chová člověk, který trpí komplexem méněcenosti

Nejlepší odpověď
kenyrts

Dalo by se namítnout, že termín „komplex“ lze nahradit slabým či poškozeným sebevědomím. Mezi těmito pojmy však existuje rozdíl v hloubce prožitku. Jak sám název „sebevědomí“ říká, jde o soubor myšlenek, názorů, sebehodnocení atd., který je prožíván ve vědomí, člověk si jej běžně uvědomuje, zatímco komplex, v tomto případě komplex méněcennosti zasahuje hlavně do nevědomí, a do vědomí vystupuje jen jako pověstný „vrcholek ledovce“, navíc má větší autonomii. Vztah mezi oběma může být takový, že komplex méněcennosti se vytváří či může vytvořit v důsledku poškozeného sebevědomí.
„Komplex nepodléhá kontrole vůle, ale má psychickou autonomii. Autonomie spočívá v tom, že se komplex manifestuje nezávisle na vůli, a dokonce se může projevit i v přímém protikladu k vědomým tendencím. Komplex se vědomí tyransky vnucuje.“