redy

Co je to kíba?

Píše mi to tady že je moje otázka moc stručná.A co jako chtěj, když mi zajíma jen ta kíba?
děkuju
Doplňuji:
Drap- ale ta je s krátkým i, moje kíba je z dlouhým i, má to co dělat s kostma?
Já sem hledala ale nenašla – děkuju

Nejlepší odpověď
gecco

V jakém kontextu??
___
Jediné, co mne napadá, je záměna „i“ a „l“ ve slovenském slově „kĺb“,
tedy „kĺby“ → „kíby“ .
😉
Doplňuji:
K Doplnění:

Tak to bude ten „kĺb“… Někdo zřejmě scanoval text a OCR zřejmě „ĺ“ (eL s dĺžňom – čárkou, vyhodnotilo jako dlouhé „i“)…
;-DD

Další odpovědi
annas

Četla jsem vaše doplnění otázky a diskusi, takže pokud vás zajímá původ, český kloub i slovenský kĺb jsou ze stejného základu,.

Je to tedy slovanské slovo, které se v češtně z původního kĺb změnilo na klúb (když zaniklo dlouhé l ), později se ú změnilo na ou = kloub. Ve slovenštině zůstal původní tva kĺb, protože se u ní hláskový systém vyvíjel jinak, spisovná slovenština vznikla mnohem později než čeština. .

V. Machek: Etymologický slovník

Doplňuji:
JInak tvar " kĺba" je 2. pád jedn. čísla od kĺb, bez kĺba, ( kĺbu). 1. p. mn. = kĺby.

víc diskuse

Drap

Nerezový dřez
http://www.zbo­zi.cz/hledani/?q=ki­ba#utm_source=se­arch.seznam.cz&ut­m_medium=hint&ut­m_term=kiba&ut­m_content=pro­duct&utm_campa­ign=nasli-jsme

klumprt

Takhle říkají děti ve věku 2–3 let obyčejnému kbelíku. To mě napadlo. Na Google nejdu, to je pod mou úroveň.

marci1

Pokud by to mělo souviset s kostmi, mohlo by to být slovenské slovo „kĺby“ ( měkké ľ ) – klouby, jak píše „gecco“. 🙂

redy

gecco jo – přečetla sem si to znova a máš pravdu dík.

gecco

😉
Nemáš zač – ´počítače´ dovedou s člověkem zalaškovat…