arygnoc

čo je to „hušky“?

podľa rčenia „co je šušky, to je hušky“.

;-Q

Nejlepší odpověď
annas

Šušky = šeptané klevety, šeptanda. .
Hušky = zvuk při zahánění zvířat, huš, huš do chléva.
Z německého husch. Znám i z hanáčtiny.
Existuje i sloveso huškati = naváděti, štváti. Význam se samozřejmě posunul.

V. Machek: Etymologický slovník

Připomíná staré známé – co je šeptem, to je s čertem.

Takže šeptané klevety navádějí k něčemu špatnému nebo štvou, pomluvy atd.
Zkuste si dosadit sám.

arygnoc

@anas:

takže predpoklad, že podobenstvo so slovenským „huškať“ – popudzovať proti niekomu, huckať, podpichávať je správne. ( http://slovnik­.juls.savba.sk/?w=hu%C5­%A1k&s=prefix&c=Vc47&d­=kssj4&d=sssj&d=sssj2&d=­scs&d=sss&d=pe­ciar&d=hssjV&i­e=utf-8&oe=utf-8# )

používa sa i české „huškat“?

díky.

;-Q

annas

Přiznávám, že jsem toto úsloví neslyšela. Jak jsem napsala, na Hané se použítá huš, huš. JInde delší tvar hušky..

Ale význam se shoduje se slovenštinou. U nás to vypadá, že jde jen o výraz nářeční.

Ve starších slovnících je zachycené huškati – volati huš, zaplašovati, štváti.
Zahuškati = poštvati .
Nahuškati = . našuškati.
J.. Rejzek, jehož Etymologický slovník je novější, tyto výrazy neuvádí. Starší Machek ano.

Dívala jsem se do Korpusu, není zaznamenaný ani jeden případ užití.

arygnoc

tiež ma to spojenie prekvapilo, pri prechádzaní tlače som na to narazil na http://www.bles­k.cz/clanek/ce­lebrity-ceske-celebrity/325706/co-je-susky-to-je-husky-linda-rybova-si-na-premiere-spitala-v-koutku-s-pavlem-reznickem.html

;-Q

anonym

„co je šeptem to je s čertem“

arygnoc

nj, ale v blesku je to hušky 😉

;-Q

anonym

Možná jde jen významově o synonymum,možná jsou jen na světě místa kde blesk doprovází hrom jo.

annas

Někdo našel a oprášil, teď to bude módní. 🙂