zjentek

co je to gulik?

možná dál od Ostravy je to gulík ..nejsem si jistej
Doplňuji:
psal mně dlaždič (prajzák), že mi tam „zrobi gulik“, než „tum dlažbum položy“ ..prej aby se tam pak nedržela voda, tak nevím

Nejlepší odpověď
Děda Louda

Snadno odvodíš: gula je kanálová vpust (mívá i pachovou uzávěru – sifon). Gulik nebo gulík je pak kanálek odvádějící obvykle srážkovou vodu.

Další odpovědi
anonym

Ahá – prazka…
😉
Gulik je kanál.
😉

marci1

Souhlasím s „mowla“. Je to kanál.
Doplňuji:
http://pl.wik­tionary.org/wi­ki/gulik

Zdroj: http://www.praj­zskenoviny.cz/praj­zsko-esky-slovnik

Agneta

Gulík pochází z Německa, a je to původně Gullydeckel. Takže gulydekl je ale jen to železo nahoře na silnici. To je vždycky tam, co je největší kaluž, a neodtéká to. A můžeš si stěžovat, kde chceš, a stejně nepřijedou to vyčistit…
Prý se musí zavolat, že je tam dole „ten pohřešovaný“… a pak je to druhý den najednou zase v pořádku :DDD

bolak

mysliš gulik, dulik, a bubik? tak to je taťka šmoula

annas

Jako obvykle jste neuvedl kontext, až dodatečně, takže vypadám jako blbec. proto jsem svou odpověď smazala. Už nikdy více.:-))

annas

Vpust (neodborně gule či gula, chybně lingvisticky vpusť, v běžné řeči se někdy CHYBNĚ označuje slovem „kanál“)

Doplním ještě etymologii – SSJC uvádí (z angl. driv. lat.).
Anglický zdroj potvrzuje:
Pravděpodobně souvisí s Middle anglický Golet „rokle, v krku,“ francouzský Goulet , latina gula „krku“.
Překlady:
příkop, rokle nebo úzký kanál, který byl nosen vodního toku, zejména na svahu
http://en.wik­tionary.org/wi­ki/gully

Do polštiny – odkaz marci1 – se slovo dostalo z němčiny.

zjentek

annas, relax prosím ..vždyť víte, že vás mám rád

zjentek

..a berte to tak, že to zase rozšířilo obzory jiným, ne tak zdatným češtinářům :)

zjentek

nerad bych, kdyby to tady bylo jako u doktora: já mlčím, doktor mlčí ..ale jakmile dám nápovědu, doktor naprosto přesně ví, co mi je a podává mi to tak, že to jako sám ještě nevím ..tím chci říct, že není problém položit v kategorii věda- jazyky deset dotazů typu „gulik“ naráz ..no ale nikdo neznalý by se neměl cítit uražen, žé :))

annas

Nejsem uražená, ale je rozdíl mezi odpovědí, když znám kontext a mohu odpovědět přesněji a přidat další, než když střílím do neznáma. 🙂