Avatar uživatele
Bronzový

Co je to gubernium?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

správní zemský úřad

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Gubernium, zemský správní úřad, zřízený v Čechách v roce 1763, na Moravě 1764. V čele stál v Čechách nejvyššší purkrabí, na Moravě zemský hejtman. Zaniklo v roce 1848.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Ottův slovník naučný
↑ nahoru
Gubernium (novolat.), správa. Slova toho užívá se v různých dobách a v rozličných zemích k označení toho neb onoho území neb úřadu správního. V zemích rakouských téměř po 100 let (do r. 1848) nazýval se tak nejvyšší správní úřad zemský, tedy předchůdce nynějších místodržitelstev nebo zemských vlád. V Čechách zřízeno bylo královské zemské g. jako zeměpanský úřad reskriptem ze dne 22. června 1763 na místě t. zv. král. repraesentace a komory, kterýžto sbor byl přechodem mezi královským místodržitelstvem r. 1749 zrušeným a mezi g-iem. Kdežto králov.místodržitelstvo, skládajíc se z nejvyšších úředníků království Českého, bylo jaksi článkem ústavy zemské, bylo g. úřadem zeměpanským, jehož referenty bylí placení radové. Na poměry dřívější ukazovala jedině skutečnost ta, že praesidium g-ia spojeno bylo s hodností nejvyššího purkrabí. Kromě toho dopouštěno i nejv. úředníkům zemským větší nebo menší účastenství v agendách g-ia, zejména v záležitostech soudních g-iu přikázaných. Tato účasť nejv. úředníků guberniálních zanikla však r. 1784 zřízením zeměpanských úřadů soudních a jejich důstojenství zachovala se nadále jako pouhé tituly anebo spojena byla s úředními hodnostmi zeměpanskými. Také rozdíl ve stavech, kterého bylo šetřeno při obsazování míst radovských, odstraněn byl r. 1786. Touž dobou jako v Čechách zřízeno bylo i na Moravě král. g. pod předsednictvím zem. hejtmana a ve Slezsku t. zv. královský úřad. Avšak již r. 1782 nastoupilo místo obou těchto úřadů zemských společné moravsko-slezské g. v Brně pod zemským hejtmanem moravským. Časem nabývala g-ia povahy víc a více byrokratické. Měla příslušný počet guberniálních radů, sekretářů, koncipistů a úřady pomocné. Zdravotní referent nazýval se zemským protomedikem. Záležitosti úřední vyřizovaly se kollegiálně. Pokud jde o obor příslušnosti g-ií, nerovnal se tento zcela kompetenci dnešních místodržitelstev a nebyl také vždy a všude stejný a měnil se časem. Vedle záležitostí vlastní správy politické náležely v působnost jejich i různé záležitosti finanční, berní, školské, soudní, ano časem i vyřizování agend stavovských a kanceláře sněmovní. V poslední době jejich činnosti bylo jich 11 (v Praze, Brně, St. Hradci, Inšpruku, Lublani, Terstu, Lvově, Benátkách, Miláně, Zadře a Kološi). Na Uhry se zřízení guberniální nevztahovalo. Ve Vídni a v Linci nazývaly se nejvyšší správní úřady zemské nikoli g-iemi, nýbrž zemskou vládou. Roku 1849 zřízena byla místo nich místodržitelstva. hda.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3913
Zlatý Drap 2386
Zlatý led 1688
Zlatý marci1 1316
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1190
Zlatý Kepler 975
Zlatý mosoj 864
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.