Zepple

Co je to fumarola?

dalo by by se to nějak jednoduše vysvětlit?

Nejlepší odpověď
annas

Fumarola – sopečná exhalace, tj. výrony par a plynů v sopečných oblastech. Jejich teplota činí 100 až 800 °C (1 000 °C) podle toho, unikají-li z kráterů a tuhnoucích láv (páry chloridů, vodní pára, HC1, CO2), nebo v průběhu postvulkanické činnosti (páry salmiaku, SO2, CO2, vodní pára). Za teplot 100 až 200 °C často uniká sirovodík a jeho oxidací vznikají nálety síry.

Podle Geologické encylopedie.

Další odpovědi
panenka

Fumarola (z latinského slova fumus – kouřit) je formou projevu sopečné činnosti, která vypouští do svého okolí plyn. Jedná se o otevřenou spojnici zemského povrchu a zemského podloží, která produkuje páru a plyny. Plyn je převážně složen z HCl, v menší míře je tvořen SO2, H2S, SO3 a přehřátou vodní párou. Teplota unikajícího plynu je v rozmezí 200 až 800 stupňů Celsia. Jedná se o doprovodné jevy vulkanismu, které vypovídají o stále aktivní magmatické činnosti. Sopečné plyny se uvolňují při odplynění magmatu.

Fumaroly se často objevují v celých pásech, či v oblastech, tzv. polích, neuspořádaně. Pole je většinou oblast, kde je hojný výskyt termálních pramenů, které jsou doprovázeny výrony plynů.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Fu­marola

kupkina

Jsou to horké a prudké sopečné exhalace.
Zkrátka plyny, co vypustí sopka ze svého jícnu.