Retko

Co je to fojství???

Co je to fojství????

Nejlepší odpověď
annas

Ještě doplnění. Výraz fojt byl užíván ve spojitosti s vysokými úřady. Ve feudálním zřízení byl fojt soudním úředníkem. V říšskoněmecké říši existovaly úřady jako říšský fojt – správce královských statků, zemský fojt – správce určitého území. Městský fojt zastával úřad představeného města – rychtáře.
Slovo bylo převzato ze staroněmeckého slova voit, vogt. I slovo fojt má svůj prvotní původ v latině, a to v latinském slově (ad)vocatus = povolaný.
Takže, jak uvedl správně quentos, fojtství je sídlo fojta.

Ze stránky Ptejte se knihovny.

Další odpovědi
quentos

máš asi na mysli FOJTSTVÍ – dříve sídlo fojta, soudního úředníka zvláště v okruhu velkostatku