Radovan M

Co je to Eliášův oheň ?

Bylo to v jednom filmu :)

Nejlepší odpověď
panenka

Eliášův oheň nebo také Oheň svatého Eliáše je akustický a optický jev vyvolaný vybitím statické elektřiny při silných bouřích (tzv. hrotový výboj). Dochází k němu na vyvýšených místech, hrotech, vrcholcích stromů apod. Projevuje se modrým světelkováním objektu kde dochází k vybití statické elektřiny.

Ačkoliv je tento jev sám neškodný, může připravit cestu úderu blesku. Vzniká tehdy, když bouřkový mrak vysává ze země elektricky nabité částice. Ty pak často stoupají vzhůru podél vysokých předmětů, například stromů nebo stěžňů lodí. Jestliže se tento elektrický tok setká s částicemi proudícími dolů z mraků, do země okamžitě uhodí blesk.

V meterologii je Eliášův oheň označován za elektrometeor, což je viditelný a slyšitelný projev statické elektřiny v atmosféře.
VÍCE ZDE V ODKAZE

Zdroj: http://necyklo­pedie.wikia.com/wi­ki/Eli%C3%A1%C5%­A1%C5%AFv_ohe%C5%88