janyesg

co je to dualismus

Odpovědi
cochee

obecně dvojakost, jistě je více témat či oborů, ve kterých se termín užívá.

ted_sg

Asi myslíš částicově-vlnový dualismus, např. světla.

To je označení pro „zvláštnost“ kvantové fyziky: Totiž že světlo je možné popisovat jako vlnění nebo jako proud částic (fotonů). Stejně tak částice, např. elektron, je možné popsat jako vlnu.

Oba popisy jsou ekvivalentní, experiment, který dokazuje, že světlo je vlna, bude úspěšný, stejně jako experiment, dokazující, že je to částice.