dust8

Co je to „dovětek“?

Nejlepší odpověď
annas

Dovětek – synonymum pro dodatek, doslov, postskriptum, doložku, (zast.) doušku.

Jako vždy vkládám pro ověření odkaz
https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-ceskych-synonym/dov%C4%9­Btek

Původ slova od naddati,( něco např. ke knize, dopisu, listině, řidč. ústníd. k závěti; hudební dodatek.

Další významy se doplnily po roce 1500.

Staročeský slovník.

Dovětek v právu = "Dovětek je (vedle závěti nebo dědické smlouvy) jedna z dalších možností pořízení pro případ smrti. Zůstavitel může prostřednictvím dovětku zřídit odkaz, zatížit dědice nebo odkazovníka příkazem, podmínkou nebo doložením času. Příkladem je situace, kdy dědeček chce odkázat vnukovi auto, ovšem za podmínky, že dostuduje vysokou školu.

Dovětkem se na rozdíl od závěti a dědické smlouvy neustavuje dědic, ale slouží jako možnost, jak zajistit, že bude naplněna zůstavitelova vůle. Dovětek je možné pořídit současně se závětí nebo samostatně"

https://www.svsp­.cz/slovnik/

Dovětek= kodicil ( (lat. codicillus), u nás i jinde se používá obecně postskriptum, tedy po napsání dopisu se uvede zkratka P. S.

Použije se, když pisatel ukončí dopis a něco ještě dodá, napíše P. S. – tedy po poslední větě něco doplní.

Další odpovědi
Edison

Poslední věta na závěr, pro shrnutí, nebo uzavření předchozího delšího textu, např. nějakým ponaučením. Někdy z věty může být nejen celý odstavec, ale klidně celá kapitola.

DoTazatel

Může to být poznámka, nějaký ten dovětek na konci – nějakého textu, nebo například v dopisu (=dodatek P.S.).

V právu: Něco na způsob závěti. Týjo a teď nevím, ale pamatuju, že jsem se to učil. Snad je to nějaká podmínka, kterou zůstavitel stanovuje, totiž že dědic musí něco splnit, jinak nedostane dědictví – To je (nejspíš) ten dovětek – "když se do 30 neoženíš/ne­doděláš skolu, nic nedostaneš.”
A myslím, že se to nedávno nějak omezovalo – zůstavitel nemůže ukládat nějaké nesmyslné a přemrštěné nároky (podmínky) na dědice, ale čeho přesně se to týká už nevím..

Rokio

Dovětky má člověk, který chce mít vždy poslední slovo.

DoTazatel

Ještě k tomu právnímu pojmu: buď je to jiný druh závěti anebo je to dodatek v závěti (ta podmínka). Teď si nejsem jistý, asi je to jen ta podmínka v závěti.