Retko

Co je to doška???

Net je precpany nejakym Lubosem…

Nejlepší odpověď
Lencis

Pakliže máš na mysli došku od slova došky tak je to druh střešní krytiny…

našla jsem např. toto:

Každý asi ví, že došek je stará střešní krytina. Ne každý ovšem tuší, že jde o menší snopek slámy, a patrně málokdo by dokázal říci, z jakého druhu slámy se „doškové“ snopky vázaly. Nuže, na došky se nepoužívala jen sláma, ale i rákosí či orobinec. Byly bezmála metr a půl dlouhé a vážily něco ke 4 kg.

Nejlepší sláma na došky se získávala ze žita, neboť mělo dlouhá a současně tenká stébla. Na metr čtvereční střechy bylo potřeba asi 15 došků, které dohromady vážily okolo 60 kg. V České republice dnes můžete došky vidět jen ve skanzenech, ale v Polsku či Německu – především u hranic s Dánskem – se doškové střechy objevují stále častěji, jak se lidé vracejí k přírodním materiálům a oživují staré tradice.

Zdroj: http://www.vtm­.cz/clanek/co-presne-jsou-dosky-z-ceho-se-vyrabeji