Dr. Darko

Co je to cyklický posun a jak se dá využít v praxi?

Odpovědi
Dochy

Máš to v každé „low level“ učebnici programování, popisu instrukčních sad procesorů apod. Doporučuju si najít něco k osmibitům, tam to bývalo jednodušší. V zásadě posun všech bitů v registru (délka podle procesoru a ev. podle zvolené instrukce – 8/16/32 možná někde i 64 bitů) na jednu stranu, ten bit který by vypadl se překopíruje na opačnou stranu. Možná varianta přes „carry“ flag – vypadávající bit do CF, původní obsah CF jde na druhou stranu rotujícího slova.

Jak využít? Pomůcka pro prohledávání, jednoduchý a rychlý způsob násobení či dělení 2, atd…