Jikra

Co je to „cvinda“?

Vážení, otázka spíš pto chlapce. Vite kdo, nebo co je „cvinda“ a přišli ste s ní do styku anebo dokonce ji i použivali? Děkuji.

Do tété kategorie sem to zařadil protože to byla naše volnočasová kratochvíle.

Nejlepší odpověď
annas

Sice jste napsal, že otázka je pro chlapce. Ale mě výraz, který neznám, zajímal spíš z pohledu jazyka, proto hledala.

Našla na jedné stránce. Snad je to správně.

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:RjDy9gHtu­EIJ:www.disku­teri.eu/tema/98/od-nejnovejsich%3Fpa­ginator-page%3D1858+&c­d=4&hl=cs&ct=clnk&gl=cz&­client=firefox-a

Malý prak z drátu a prádlové gumy, střílelo se z něj papírovými kuličkami … posléze nahrazen skobičákem 🙂
Doplňuji:
Ještě původ slova.z Machkova Etymologického slovníku.

Cvinda – odvozené od slovesa cviněti – hučeti, zníti. Je to původně zvukomalebný moravský výraz. Později "v " zaniklo a došlo k dalším hláskovým změnám.

Takže napřažená cvinda hučí, sviští, zní …