Kelt

Co je to bourbon, kdo to ví? Je to něco jako whiskey?

Tak jsem sledoval pořad o Irsku a byla tam část, kdy lidé přijdou v Irsku do hospody a mají rozhodnout, z 5 druhů irské whisky, potom je tam jedna skotská whisky a bourbon. Jsou to malé skleničky. Překvapilo mne, že bourbon a whisky se dává do stejné skupiny. Zná tady někdo, jak ten bourbon chutná a může popsat rozdíly? Děkuji.

Nejlepší odpověď
marci1

Ano, ale rozdíl mezi whiskey a bourbonem je daný zejména složením a lokalitou. Bourbon se zrodil v 18. století v americkém státě Kentucky, kde se tak místní farmáři snažili zužitkovat nadbytek úrody kukuřice. Nouze naučila Dalibora housti a chudé zemědělce pálit kukuřičná zrna. A ještě že tak. Byla by škoda přijít o jedinečnou chuť bourbonu – sladší, než u whiskey, s typickými medovými tóny.
Aby se whiskey mohla nazývat bourbonem, musí obsahovat 51–80 % kukuřice. Výsledný profil záleží na tom, která obilnina dělá kukuřici společnost. Bourbony s obsahem žita jsou obecně sušší a kořeněnější. Patří mezi ně třeba Four Roses Single Barrel, Wild Turkey nebo Bulleit. Vyšší obsah pšenice naopak dodává elegantní jemnost, ke které se často přidávají jemně oříškové noty. Tady exceluje třeba značka Maker’s Mark. Populární Jim Beam stojí někde na pomezí s kombinací žita a pšenice.
Bourbon musí také pocházet výhradně z USA (nikoli pouze z Kentucky, odtud jen přišly ty nejslavnější) a zrát v nových opálených sudech z bílého dubu (déle než 2 roky, pokud chce nést označení straight bourbon). Další požadavky jsou na maximální obsah alkoholu po destilaci a při ukládání do sudů, ale nebudeme zabíhat do detailů. Kukuřice, sudy a Amerika nám k odlišení postačí. 🙂
https://www.al­kohol.cz/novin­ky/rozdil-mezi-whisky-a-bourbonem/

Další odpovědi
Ametyst

Bourbonem pohrdají Irové i Britové, protože je to whisky vyrobená z kukuřice. Vyrábí se jen v USA a chutná jinak. Bourbon jsou všechny značky whisky, které se vyrobí v Americe, např. Jack Daniels. Rozdíl v chuti poznají právě Irové a Britové, protože to " sají s mateřským mlékem". Poznají i rozdíl mezi skotskou a irskou whisky, a mezi skotskými poznají značku.

metro

Irská whisky neexistuje, v Irsku se dělá whiskey. 🙂

Ametyst

Děvčata se vyznají. 🙂

marci1

Si piš. Žádné béčka! 🙂