julie90

Co je to balada?

Nejlepší odpověď
annas

Balada
druh: lyricko – epický žánr
žánr: báseň
forma – verš, ale může být i balada v próze
téma: pochmurný, ponurý děj, rychlý dramatický spád, většinou tragický konec
častý je dialog
opak balady je ro
Opakem je romance – radostný obsah

Druhy balady:
lidová
umělá – klasická a sociální
Doplňuji:
Ještě existuje tzv. villonská (francouzská) balada
druh: lyrický, vjadřuje pocit, chybí děj
žánr báseň, která má určité schéma – 4 strofy + poslání, 3 × 7 – 12 veršů, poslání 4 – 6 veršů.
forma – verš, refrén, 2 – 3 rýmy.

Někdy se v literární teorii zaměňují pojmy: žánr, druh, forma.

Další odpovědi
wolferka176

„balada“ je příběh se špatným koncem např. Kytice J.K. Erben

brillant

DÚ a soutěže zde neřešíme.

ke4n

propána další…vy tu snad někde máte hnízdo http://lmgtfy­.com/?q=balada

Janiqua

Balada je lyricko-epická báseň s pochmurným dějem a často tragickým koncem.. příkladem je Kytice od Erbena

annas

Kopírovala jsem si svou odpověď, abych dodržela schéma, ale teď vidím, že jsem nesmazala část odpovědi.

Neplatí věta:

téma: pochmurný, ponurý děj, rychlý dramatický spád, většinou tragický konec
častý je dialog 🙂