FlAsh_7

Co je to americký sen?

Nejlepší odpověď
marci1

Americký sen (American dream) je víra, vidina či jev rozšířený ve Spojených státech amerických, podle něhož každý, především pomocí tvrdé práce, chytrosti a odvahy, může dosáhnout výrazného společenského vzestupu a zbohatnutí („z poslíčka milionářem“).
Název vznikl při velké vlně přílivu Evropanů do USA v 19. a 20. století. Právě fenomén amerického snu lákal stále další přistěhovalce osídlit Severní Ameriku a velký význam má i dnes. Mnoho přistěhovalců přesidluje do USA právě z tohoto důvodu.
Gatsbyho křivka však ukazuje, že sociální nerovnost (podle Giniho koeficientu) se předává od rodičů. V USA je tato nerovnost zpravidla větší než u jiných vyspělých zemí. Z dostupných údajů vyplývá, že po druhé světové válce je sociální vzestup obtížnější než ještě v roce 1940. Tehdy dosahovalo 90 % mladých lidí vyšších reálných příjmů než jejich rodiče. V 80. letech 20. století se takový úspěch dařil již jen 50 % příslušníků mladé generace. Příklady dědičného bohatství a také politické moci jsou rody jako Rockefellerové či Kennedyové. 🙂
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Americk%C3%BD_sen

Další odpovědi
aliendrone

V zásadě se pod tímto označením rozumí 2 DOST odlišné verze.

  1. Veleúspěšná kariéra, proražení do nejvyšších kruhů prakticky „z ničeho“. Typicky Bill Gates, když s nějakým neznámým Microsoftem začínal s kamarády v garáži.
  2. Domek na předměstí s bílým plůtkem, manželství, děti, spokojený rodinný život plný jistot a bezpečí.

anonym

Vždy jsem to vnímal jako příběh ve kterém figuruje „originální vize či talent, odhodlání, vytrvalosti a na ně navazující obrovský snový úspěch“, zcela bez ohledu na původ a třeba i pošramocenou historii …