Mikayla

Co je technická normalizace?

Dobrý den, prosím Vás mohl by mi někdo vysvětlit selským rozumem, co je technická normalizace? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Nertuším, zda rozumíte pojmům, na něž se ptáte.

1. Ujasněte si, co jsou technické normy – pravidlo, které platí v oblasti techniky., je považované za závazné a vyjadřuje požadavky na to, aby výrobek, proces nebo služba byly za specifických podmínek vhodné pro daný účel.

"V dnešní společnosti jsou technické normy kvalifikovaná doporučení, nikoli povinná nařízení. Jejich používání je dobrovolné, avšak všestranně výhodné.

2. Normalizace – stanovení a zachycení norem o jednotných rozměrech, tvarech, jakostech , třeba normalizace výrobních metod v oblasti techniky.

Jde o jednotné normování, které platí v zemích, které jsou členy níže uvedených organizací – takže mezinárodní evropské normy platí i u nás.

Normalizace stanovuje pravidla, která slouží např. k tomu, aby bylo možné použít v jiné zemi třeba určité díly, jejichž velikost je určená normou, která platí mezinárodně v členských zemích.

"Odborníci z členských zemí, kteří reprezentují národní normalizační organizace (v České republice je to ÚNMZ) v technických komisích (pracovních orgánech) evropských a mezinárodních normalizačních organizací. Ti musí návrhy evropských a mezinárodních norem na národní úrovni projednat, a to především s členy národních technických komisí (v ČR jsou to tzv. Technické normalizační komise TNK) tak, aby výsledek co nejvíce vyhovoval i národním potřebám.

Česká republika je plnoprávným členem Evropského výboru pro normalizaci (CEN) a Evropského výboru pro normalizaci v elektrotechnice (CENELEC) od roku 1997, členem Evropského ústavu pro telekomunikaci (ETSI) je ČR již od roku 1993, a to jako první země ze střední a východní Evropy. Od této doby má za povinnost prostřednictvím Českého normalizačního institutu převzít všechny evropské normy do své národní soustavy, ale současně má právo i povinnost účastnit se aktivně tvorby evropských norem. Dále je UNMZ jako národní normalizační organizace plnoprávným členem Mezinárodní organizace pro normalizaci (ISO) a Mezinárodní elektrotechnické komise (IEC).

atd.

Pěkně vysvětlené máte v odkazu
http://www.un­mz.cz/test/cas­to-kladene-otazky-technicka-normalizace

http://www.un­mz.cz/urad/co-je-to-technicka-norma-