nyjono

Co je tak speciálního na Kupkových obrazech?

Vím, že to je uznávaný malíř. Uvažuji jako naprostý laik.
Myslím, tím, že kdyby naamaloval stejný nebo hodně podobný obraz neznámý malíř nebo amatér, měl by minimální cenu.

https://www.sez­namzpravy.cz/cla­nek/nejdrazsi-kupkuv-obraz-je-k-videni-na-dva-dny-na-zamku-opocno-79272?dop-ab-variant=10&seq-no=2&source=hp

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… znáš to: čím víc čárek, tím víc adidas >>> je to jenom jméno … https://img.bles­k.cz/img/1/nor­mal690/931425_kup­ka-v0.jpg?v=0 ; https://www.stu­dentpoint.cz/wp-content/upload­s/2012/07/fran­tisek-kupka-eroticka-scena-2.jpg … namalovat to někdo jinej, je to tvrdý porno …

Další odpovědi
annas

Chcete-li se dovědět víc, přečtěte si, jak F. Kupku hodnotí Meda Mládková v článku " František Kupka byl vznešený a krásný člověk"

"Sběratelka a mecenáška umění Meda Mládková poznala malíře Františka Kupku jako studentka historie umění v Paříži. Bylo to oboustranně osudové setkání, neboť až s jeho dílem zažila první skutečné umělecké nadšení, a Kupka v ní zase objevil osobu, která bude po zbytek svého života šířit jeho slávu. Vznikla tak největší a nejvýznamnější soukromá sbírka jeho tvorby.

Kupka nedospěl jako většina jeho vrstevníků k abstraktnímu vidění přes kubismus ani jako Kandinskij, který si při pohledu na svůj obráceně visící figurativní obraz uvědomil jeho krásu a mystičnost pouze díky barvám a liniím. Kupka zpracovával pohyb, zaznamenával hudbu." atd.

https://www.no­vinky.cz/kultu­ra/clanek/meda-mladkova-frantisek-kupka-byl-vzneseny-a-krasny-clovek-144813

Zřejmě jeho dílo ocení znalci umění, kteří jeho obrazy srovnávají s podobnými díly.

Určitě pochopí, jeho abstraktní vyjádření námětů na jedné straně, na druhé straně r ale je z něj poznat realistické ztvárně osobitým způsobem., tedy i volbou barev. Nepřipadá jim jednoduché, ale říká mnohem víc. Možná,. že patři k průkopníkům abstraktního umění.

Nevím, nejsem odborník vycházím z toho, co jsem kdysi četla o jeho životě.

orwell

Samozřejmě, že se platí jméno, které si musíš nějak „vytvořit“. A pak se také musí najít někdo, kdo by byl ochoten za takové „dílo“ patřičný obnos vysolit. Viděl jsem už i jakéhosi opičáka – malíře v akci a také dokonce slona malovat obrazy chobotem, tak čemu se divíš. Jo, a taky před časem běhalo po internetu video s umělcem malujícím penisem a myslím, že byl rovněž úspěšný, zejména u žen. Nevím sice, co to bylo za barvy a jestli mu potom po nějaké době neupadl ale třeba už měl vyděláno…
No a k tomu „obrazu“, o kterém se zmiňuješ, nemám co říci. Snad jen to, že něco takového dokáže namalovat nejen Kupka, ale každá „trubka“. I když jsem viděl už i horší. Tenhle dokáže namalovat alespoň rovné rovnoběžné čáry a to je třeba ocenit. A propos, vzpomínám si na návštěvu Jihočeské Alšovy galerie na zámku Hluboká před mnoha lety a dodnes si vybavuji tři obrazy, skutečná mistrovská díla. Bohužel si na jména malířů nevzpomínám, ale ty obrazy mi nikdy nevymizí z paměti. Jeden dosti rozměrný obraz krajiny se vzrostlým stromem v popředí měl na mě takový účinek, že jsem z něj doslova cítil foukat vítr. Něco takového už dnes asi nikdo nenamaluje, možná ani nechce. Ale říká se, že proti gustu… No, když se najde někdo, kdo je ochoten zaplatit třeba za obraz kusu radiátoru UT desítky miliónů, nikdo mu v tom bránit nemůže, ale o něčem to svědčí.

marci1

Třeba se někteří lidé rádi pochlubí Kupkovým obrazem za tóóólik peněz. 🙂
Hezčí je obraz, na kterém se namaloval Kupka se svou budoucí ženou.
https://www.bles­k.cz/galerie/zpra­vy-udalosti-domaci/190937/kup­kuv-pohyb-se-vydrazil-za-35-milionu?foto=5

elkon

Je to uměle vytvořený kult, tím bylo docíleno nesmyslných cen. Já bych si to doma nepověsil.