mosoj

Co je svoboda panoramatu ?

Bude zakázána ?
http://www.no­vinky.cz/doma­ci/373066-zverejnovat-fotky-budov-treba-z-dovolene-ma-byt-trestne.html

Osobně jsem se již s tím na internetu setkal. Několik fotek zámků mně bylo bloknuto.

Nejlepší odpověď
annas

V Česku platí novější zákon č. 216/2006 Sb., kterým se mění zákon č. 121/2000 Sb.,
o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony – novela autorského zákona, účinná od 22. 5. 2006.

http://www.mkcr­.cz/cz/autorske-pravo/zakon/pred­pisy-zakonu-7611/

V členských státech Evropské unie platí směrnice 2001/29/ES.

"V Česku dosud platí princip takzvané svobody panoramatu. Tedy cokoli, co je ve veřejném prostranství vystaveno permanentně, může být vyfotografováno a zveřejněno. Ve Francii, Itálii a Belgii ale nová pravidla už platí.

Takže jestli se europoslanci shodnou, že zvýšení ochrany autorských práv je dobrý nápad, zapomeňte na panorama Hradčan jako symbol stověžaté matičky.

Mimochodem – s tímto vynikajícím nápadem přišel francouzský europoslanec Jean-Marie Cavada, který jej přednesl jako pozměňovací návrh v Legislativním výboru Evropského parlamentu. Ten jej radostně schválil. To vše za předsednictví českého europoslance Pavla Svobody

Europoslanci by měli už v červenci hlasovat o návrhu zákona, podle kterého si nebudeme moci svobodně vyfotit třeba horu Ještěd. Stojí na ní totiž známý vysílač a pro jeho zvěčnění bychom museli získat souhlas architekta."

http://kotek.big­bloger.lidovky­.cz/c/449831/Ma­tyas-z-Arrasu-svaty-Vit-a-svoboda-panoramatu.html

Doplňuji:
Upřesňuji formulaci v původní odpovědi. Omlouvám se

V Česku platí zákon 121/2200 Sb., který byl ale několikrát upravován,, jak je možné zjistit v odkazu, který jsem uvedla nahoře. .

V odkazu, který jsem vložila nahoře, je uvedená platnost k 1. 1. 2015

Úplné znění zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon), jak vyplývá ze změn provedených zákony č. 81/2005 Sb., č. 61/2006 Sb., č. 216/2006 Sb., č. 186/2006 Sb., č. 168/2008 Sb., č. 41/2009 Sb., č. 227/2009 Sb., č. 153/2010 Sb., č. 424/2010 Sb., č. 420/2011 Sb., č. 375/2011 Sb., č. 18/2012 Sb., č. 496/2012 Sb., č. 156/2013 Sb., č. 303/2013 Sb., č. 64/2014 Sb., č. 228/2014 Sb., č. 355/2014 Sb., a č. 356/2014 Sb.

Další odpovědi
Emefej

Zákon 121/2000 Sb., paragraf 33.

Dochy

Dyť to máš vysvětlený u každýho článku, kterej o přípravě těch zákonů pojednává… Svoboda pro komerční využití fotografií volně přístupných děl… Zhruba: Pokud to můžete vyfotit bez toho abyste lezl přes plot či vás někdo někam pozval, můžete fotku ikomerčně použít bez speciálního povolení.

Pepa25

Přesně jak píše Emefej – věcně je to výjimka v autorském zákoně.

Zákon je možné kdykoliv změnit, ale příslušným způsobem …

marci1

Asi to bude trochu jinak : http://ec.euro­pa.eu/ceskare­publika/news/150618_fo­tografovani_pred_bu­dovami_cs.htm
Doplňuji:
Svoboda panoramatu : https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Svoboda_pa­noramatu

anonym

Co je svoboda tak to vím, ale co je panoramat …?

Pepa25

Ananas: zákon č. 216/2006 Sb. je jen novela autorského zákona (121/2000 Sb.). Směrnice 2001/29/ES umožňuje svobodu panoramatu, ale je to na členských státech („Členské státy mohou stanovit …“)

mosoj

Jo Dochy, dlouho to ale platit zřejmě nebude. Neměj strach, já vím co to je, ale návrh se mně nelíbí. Nicméně v Evropě to již v několika zemích platí. Dlouho jsem tápal proč mně byly některé fotky na zahraničních serverech bloknuty.

Dochy

Tak proč se ptáš, když to víš?? Mně se samozřejmě taky nelíbí. Podle mně je to zbytečné a hloupé omezování osobní svobody. Kdyby dělal reprodukce původního díla pak chápu, že se to autorovi nebude líbít, ale že vyfotím zámek a někdo bude na mou fotku uplatňovat svá autorská práva??? blbost. A co když vyfotím Karlův most s Prahou v pozadí. OK, práva na ten Karlův most snad někde seženu ale co dál… Zbytek života budu hledat vlastníky práv na ostatní budovy v záběru??

mosoj

Hádej.