Avatar uživatele
Mofli

Co je štolverk?

Dobrý den, co je nebo byl štolverk? Děkuji.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4270 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Název cukrovinek je odvozený od výrobce
Stollwerck. Je známá německá čokoládová firma, zabývající se v počátcích pouze importem kakaa, tedy nezbytné suroviny pro výrobu čokolády. Její logo s typickými velkými literami na začátku a na konci a do sebe složenou dvojicí písmen "L", plus malou královskou korunkou nad dvojitým "W"se objevuje v obchodním světě v poprvé v roce 1836 /oficiální založení firmy již jako výrobce, nikoli importéra/, kdy začíná mimo importu kakaa též vyrábět čokoládové bombóny. Rok 1902 je ve znamení první velké expanze a otevření závodů v Londýně a ve Stamfordu /USA/. 1906 - dravá expanze pokračuje tentokráte do Rakouska, kde pohlcuje část velkých mlékárenských firem a slučuje je do mamutího koncernu, registrovaného pod obchodní značkou Alpia.

V tomto období se objevuje hit trhu, který znamená zásadní změnu: Tvrdé karamely bez náplně, vyráběné ze smetany, medu a karamelizovaného cukru, které firmu proslavují.

Dlouho se o čemkoliv říkalo - tvrdý jako "štolverk".

Zdroj: http://webcache.googleusercont ent.com/search?q=cache:1lXOCMb ebfkJ:www.mesto-vlasim.com/pho rum_304/viewtopic.php%3Ff%3D6% 26t%3D75+bonbony+%C5%A1tolwerk &cd=1&hl=cs&ct=clnk&gl=cz

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
panenka

•Štolverk - cucavý špalek (nebo taky cukrový špalek) a byl opravdu velmi tuhý.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
FOG

Asi odpovim nespravne,ale my jsme doma rikali "stolverk",takove sladke hmote,co maminka uvarila a upekla z hnedeho cukru.
Neco jako obdoba lizatka,ale bylo to hnede,strasne sladke a nezdrave.Ale meli jsme to radi.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jakub

Tak se říkalo tvrdým cucavým bonbónům ve tvaru kuličky, které byly vždy ve skleněné karafě na každém pultu jakéhokoliv krámku se smíšeným zbožím. Asi je to odvozenina(zkomolenina)slova stahlwerk.(ocelárna) V němčině ve volném překladu tvrdý jak ocel.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Věda