Miroslavst

Co je správně? příteli nebo přítelovi

Při čtení předchozí otázky mě trošku zmátlo a nevím jak to přesně má být.
Co koupit přítelovi k vánocům.
Nemělo by tam být příteli?
Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Podst. jméno přítel se skloňuje podle vzoru muž. Ve 3. p. jsou možné oba tvary – koupit příteli i přítelovi.

Kdyby ale koupila knihu Novákovi – může být vedle sebe jen jedna koncovka -ovi, tedy příteli Novákovi.

Další odpovědi
hanulka11

je to podle vzoru muž – bude to příteli

já taky řeknu koupila jsem mužovi -něco dobrého
přijde mi to líp na jazyk než koupila jsem muži něco dobrého

dj.david1234

Správně je příteli. Ale není to jedno? :) Hlavní je, že všichni tomu rozumí :)

BEAES

Já bych napsala příteli-dle vzoru muž-muži.

verka

…i ty Brute?