doktorphlox

Co je správně? Na kruchtu, nebo do kruchty?

Kruchta=balkón v kostele. – Slyšel jsem obě verze, která je správná?. Na kruchtu jako na balkón, nebo do kruchty jako do místnosti?

Nejlepší odpověď
annas

Předložka „na“ má několik významů. Uvedu jeden, který se užívá při odpovědi na otázku kam, kde – směřování na vyvýšené místo nebo polohu, směřování k ní.

Kruchta – je vyvýšené místo v kostele, je umístěná uvnitř kostela.
Jít na kruchtu, zpívat na kůru (kruchtě).

Předložka „do“ – směřování dovnitř, směřování k ní – tedy do místnosti. Opak z/ze.

Další odpovědi
anonym

Kruchta není místnost,pouze je vyvýšená, zpravidla zděná a podklenutá, někdy však pouze dřevěná konstrukce v zadní části lodi kostela, určená pro varhany, pěvecký sbor a hudebníky. Téměř vždy je umístěna proti hlavnímu oltáři. Někdy jsou kruchty i ve dvou patrech nad sebou. U chrámů s centrální dispozicí kruchta často ve formě ochozu zaujímá prostor kolem celého obvodu lodi.
Odpověď tedy zní: na kruchtu!