doktorphlox

Co je správně? Christianu nebo Christianovi?

I když mluvím česky už skoro 20 let pořád mám mnoho problémů. Když potřebuji napsat „…dům patřil Christian Fischer…“, jak to česky napíši správně? „Dům patřil Christianu Fischerovi“, nebo „Dům patřil Christianovi Fischerovi“? Pravděpodobně budou špatně i některá i/y, protože to dělá často problém mi také. Díky za radu.

Nejlepší odpověď
annas

V češtině platí pravidlo, že může být vedle sebe jen jedna koncovka -ovi, tedy Christianu Fischerovi.

Dám Christianovi, dám Fischerovi – pokud bude každé jméno samostatné.

Třeba učiteli Petru Novákovi …

Doplňuji:
Honza je slovo nespisovné. Mluvíme o spisovné češtině. Honza = Jan.

U několikaslovného výrazu (často spojení rodného jména a příjmení) se koncovka -ovi připojuje jen k poslednímu členu, popř. se koncovky -ovi a -u střídají, u posledního slova je však -ovi: přejeme panu doktoru Tomáši Svobodovi mnoho úspěchů (přejeme panu doktorovi Tomáši Svobodovi); … uděluje inženýru Davidu Němečkovi za přínos…

Pro Comanch:
Věřte Pravidlům českého jazyka…

Další odpovědi
petka

Christian skloňujeme podle vzoru „pán“ – takže Christianu – panu, Christianovi – pánovi.Když si řeknete panu Fischerovi nebo pánovi Fischerovi, tak je logické, že pánovi Fischerovi je blbost.Z toho vyplývá, že by mělo být panu Fischerovi – Christianu Fischerovi.

Syd

Comanch: Jasně že pro Honzu to neplatí :-p, ale jinak: Christianu Fischerovi. Lze napsat i Christianovi Fescherovi, ale je to (tak trochu) nespisovně

Comanch

Kerberus: tím si nejsem zas tak jistý. Mně nezní příliš dobře – dám to učiteli Honzu Novákovi.