Avatar uživatele
doktorphlox

Co je správně? Christianu nebo Christianovi?

I když mluvím česky už skoro 20 let pořád mám mnoho problémů. Když potřebuji napsat „…dům patřil Christian Fischer…“, jak to česky napíši správně? „Dům patřil Christianu Fischerovi“, nebo „Dům patřil Christianovi Fischerovi“? Pravděpodobně budou špatně i některá i/y, protože to dělá často problém mi také. Díky za radu.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? petka, Kerberus, barnajka, franku před 4720 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

V češtině platí pravidlo, že může být vedle sebe jen jedna koncovka -ovi, tedy Christianu Fischerovi.

Dám Christianovi, dám Fischerovi – pokud bude každé jméno samostatné.

Třeba učiteli Petru Novákovi …

Doplňuji:
Honza je slovo nespisovné. Mluvíme o spisovné češtině. Honza = Jan.

U několikaslovného výrazu (často spojení rodného jména a příjmení) se koncovka -ovi připojuje jen k poslednímu členu, popř. se koncovky -ovi a -u střídají, u posledního slova je však -ovi: přejeme panu doktoru Tomáši Svobodovi mnoho úspěchů (přejeme panu doktorovi Tomáši Svobodovi); … uděluje inženýru Davidu Němečkovi za přínos…

Pro Comanch:
Věřte Pravidlům českého jazyka…

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
petka

Christian skloňujeme podle vzoru „pán“ – takže Christianu – panu, Christianovi – pánovi.Když si řeknete panu Fischerovi nebo pánovi Fischerovi, tak je logické, že pánovi Fischerovi je blbost.Z toho vyplývá, že by mělo být panu Fischerovi – Christianu Fischerovi.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Syd

Comanch: Jasně že pro Honzu to neplatí :-p, ale jinak: Christianu Fischerovi. Lze napsat i Christianovi Fescherovi, ale je to (tak trochu) nespisovně

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Comanch

Kerberus: tím si nejsem zas tak jistý. Mně nezní příliš dobře – dám to učiteli Honzu Novákovi.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek