sandy45

Co je správně česky? Edison vynašel žárovku,nebo Edison vynalezl žárovku.

Nejlepší odpověď
annas

Qunetos má pravdu: se slovesem vynajít (vynašel – min. čas). Je to synonymum – viz význam sloves. Všechno slovesa jsou spisovná a podle kontextu zaměnitelná.

Ale osobně bych použiila sloveso „vynalezl – vynalézt“, které nejvíc odpovidá i Edisonovým postupům. .

Vynajít = objevit, vynalézt..
Vynalézt = experimentováním , bádáním vymyslit, vytvořit, vynajít, objevit.
Objevit = učinit objev.

Významy slov podle SSJČ

Další odpovědi
quentos

vynašel není žádnej hantec, sloveso vynajít je normálně v SSJČ. Nicméně s vynálezy je obvyklejší používat sloveso vynalézt.

Lucijej

vynalezl; vynašel je tak maximálně nějaký místní hantec…
Doplňuji:
Áha, tak se omlouvám :o) ale první část pořád platí.

Emefej

Edison byl známý vynášelec, tak samozřejmě žárovku vynašel.